| alina_1192 a întrebat:

Ati citit "Elevul Dima dintr-a saptea" si/sau "Invitatie la vals" de Mihail Drumes? Daca v-au placut care sunt motivele pentru care v-au placut?

6 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Am citit "Elevul Dima dintr-a saptea". Mi-a facut o impresie foarte buna, in special visul de a isi construi un regat pe o insulta unde urmau sa gaseasca o comoara; mi-a placut elanul baietilor, forta lor de munca, solidaritatea de care au dat majoritatea dovada. Alt lucru care mi-a atras atentia a fost poreclele puse profesorilor; mi-a parut rau pentru Dima, a fost exmatriculat la inceputul clasei a VIII-a din cauza profesorului de istorie, desi el nu a facut altceva decat sa apere dreptatea. Si povestea de dragoste dintre el si Lotte a fost frumoasa, acei tineri au fost in stare de a se otravi pentru a se razbuna. Mi-a parut rau ca nu au ramas la final impreuna. Cel mai mult mi-a placut partea in care cei doi indragostiti s-au casatorit si au fost impreuna day dreaming

| MissD a răspuns:

Ambele se umara printre cartile mele favorite si chiar iti recomand sa le citesti daca nu ai facut-o deja. Elevul Dima mi-a placut pentru ca suprinde viata adolescentilor si vezi cum erau elevii de alta data. pentru ca practic nu te regasesti printre ei. diferentele sunt mari. Invitatie la vals este o poveste de dragoste emotionantablushing si daca o citesti iti recomand si scrisoare de dragoste de acelasi autor. Spor la lectura!

| Seline a răspuns:

Am citit "Invitatie la vals", mi s-a parut o carte foarte buna, cam siropoasa pentru gustul meu. M-a marcat foarte tare orgoliul celor doi, ei preferand sa isi salveze mandria in locul dragostei, de asemenea mi-au placut personajele si felul in care era scrisa. O carte psihologica care merita citita.

| mada_4633 a răspuns:

Le-am citit pe amandoua! Sunt foarte frumoase in special pentru ca mie imi plac dramelehappyElevul Dima mi-a placut pentru felul sau de a fi si pentru curajul de care a dat dovada! Iar invitatia la vals mi-a placut deoarece intr-un sfarsit el isi da seama ca o iubea nespus...eu zic sa le citesti iti recomand si cazul magheru, scrisoare de dragoste de acelasi autor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea "invitatie la vals" este o carte superba care merita citita, ea nu ar trebui sa lipseasca din biblioteca nimanuibig grin! petrican esti un baiat destul de fustangiu la inceput si isi gaseste dragostea intr-o fata simpla, dar cu multa minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a placut mult dar acum sunt ingrozit de faptul ca trebuie sa realizez un proiect la lb romana