| Bufferia a întrebat:

Ce carte recomandati? Plus o mica descriere va rog

Răspuns Câştigător
| 14749 a răspuns:

Eu as recomanda Harry Potter(toate cartile)si Me before you(a fost un film, dar e si carte).In Me before you e vorba despre un barbat peste care da o motocicleta si ramane paralizat si o fata care se angajeaza ca ingrijitoare la el.Ei se indragostesc, dar cu toate acestea, baiatul vrea sa se omoare pentru ca nu mai are rost viata lui. Fata nu poate sa faca nimic si ramane singura.Finalul e un pic trist, dar cred ca o sa iti placa!

Răspuns Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Recomand "Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" de David Anthony Durham. O carte superba, bazata in mare parte pe scrierile istoricilor vremii, dar care nu se axeaza strict pe luptele dintre cartaginezi si romani, pe cuceririle cartagineze, pe numarul de oameni morti si pe cetatile asediate, ci are si o doza de fictiune, daca o pot numi asa, care are farmecul ei. Putem urmari, asadar, campania din perspectiva lui Hannibal, din perspectiva unui soldat de-al sau, Imco Vaca si din perspectiva familiei comandantului cartaginez. De asemenea, exista numeroase pasaje siropoase sau amuzante care "dau culoare" cartii. Tandreturile lui Hannibal cu sotia sa Imilce, momentele petrecute cu copilul sau Hamilcar, spaima din sufletul romanilor, planurile lor de aparare, viziunile lui Imco Vaca, vitejia sa, goana sa dupa femei, toate sunt descrise atat de frumos incat aceasta carte atipica mi-a dat senzatia de multe ori ca nu are ce cauta in librarie in sectiunea "Istorie". Spre deosebire de "Hannibal" de Nic Fields, cartea aceasta, datorita talentului literar al autorului (pentru ca da, chiar daca vorbim de o carte istorica, este nevoie si de asa ceva) este mult mai palpitanta si mult mai usor de citit.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amintiri din casa mortilor
Acțiunea relatează viața prizonierilor deportați în Siberia. Se povestește despre Alexandr Petrovici Goriancikov, care a fost condamnat la 10 ani de detenție în Siberia. O concluzie a operei ar fi că existența închisorilor este un fapt tragic atât pentru prizonieri, cât și pentru Rusia.

| Bogdan2304 a răspuns:

Insula doctorului libris. Este cea mai buna carte din cate am citi. Si am vitit multe

| aCek1ng a răspuns:

Cenusa si orhidee la New York.
Este o carte foarte interesanta. Un simplu scriitor bucurestean ajunge in mijlocul mafiei printr-o intamplare foarte simpla, fiind confundat cu unul dintre cei mai mari oameni din mafie. Aventura din care este foarte buna si este un suspans maxim.

| anonimg a răspuns:

Aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor-editie-standard
Este o carte careia nu i se poate gasi obiectii. Cele aproximativ 500 de pagini vor tine cititorul cu sufletul la gura, si nu-si va dori sa o lase din mana, indiferent de credinta.
Este o carte care nu vorbeste despre vreo religie anume, ci trateaza lucrurile asa cum s-au intamplat ele in istorie, aruncand o privire si spre viitor.
O gasesti si in format electronic, dar nu se poate compara cu hartia. O poti cumpara de la libraria din orasul tau dand clic pe acel site la "Retea Librarii".

| justanotheruser99 a răspuns:

Portretul lui Dorian Gray. E o carte geniala, plina de semnificatii ce reflectă aspectul interior și exterior al omului, motivându-ne să încercăm să găsim un echilibru între acestea două.
Uite un citat destul de ilustrativ:
„Ce trist! Voi îmbătrâni, voi deveni oribil şi groaznic! Dar tabloul acesta va rămâne de-a pururi tânăr…Dacă ar fi invers! Dacă ar fi să fiu eu pururea tânăr şi tabloul să îmbătrânească! Oh, pentru asta aş da orice! Mi-aş da sufletul pentru asta!"
E o carte pur si simplu superba, chiar o recomand.

| Gameplay_Cirus_1998 a răspuns:

Mein Kampf.
Spune crudul adevăr

| AFR81 a răspuns (pentru Gameplay_Cirus_1998):

Mein Kampf? Spune adevarul despre ce?

| Gameplay_Cirus_1998 a răspuns (pentru AFR81):

Despre cum decurge lumea

| mercuryxx a răspuns:

Tată bogat, tată sărac, de Robert T. Kiyosaki

| AFR81 a răspuns (pentru Gameplay_Cirus_1998):

Ai citit-o macar?

| Bufferia explică (pentru 14749):

Am citit toata seria Harry Potter laughing)) si me before You... laughing)Totusi mersii de raspuns, daca mai stii si alte carti faine, astept raspuns

| Bufferia explică (pentru Gameplay_Cirus_1998):

O mica descriere te rog?

| Bufferia explică (pentru justanotheruser99):

Pai, am citit ce ai scris si mi se pare super si mă apuc sa o citesc, multumesc mult! happy

| justanotheruser99 a răspuns:

Cu mare drag. Ca fapt divers, exista si un film după carte, insa nu se compara cu ea, dar ai putea sa te uiți daca dorești. (Are cateva scene mai horror, insa e destul de bine realizat).