| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti a scris Ion Creanga?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

-Amintiri din copilarie
-Povestiri
-Teatru
-Povestea lui Harap Alb
-Povestea pulei
Pa cuvant.

55 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Uite aici:
Opera

Poveşti
Capra cu trei iezi (1875)
Dănilă Prepeleac (1876)
Fata babei şi fata moşneagului (1877)
Făt Frumos, fiul iepei (1877)
Povestea lui Harap-Alb (1877)
Ivan Turbincă (1878)
Povestea lui Ionică cel prost (1877)
Povestea lui Stan-Păţitul (1877)
Povestea porcului (1876)
Povestea poveştilor (1877-1878)
Povestea unui om leneş (1878)
Punguţa cu doi bani (1875)
Soacra cu trei nurori (1875)

Povestiri
Acul şi barosul (1874)
Cinci pâini"' (1883)
Inul şi cămeşa (1874)
Ion Roată şi Cuza-Vodă (1882)
Moş Ion Roată şi Unirea (1880)
Păcală (1880)
Prostia omenească (1874)
Ursul păcălit de vulpe (1880)

Nuvele
Moş Nichifor Coţcariul (1877)
Popa Duhul (1879)

Romane autobiografice
Amintiri din copilărie (1879)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capra cu trei iezi, punguta cu doi bani,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soacra cu trei nurori

| pep a răspuns:

Opera lui Ion Creanga se poate imparti in 4 categorii literare: 1-roman autobiografic, 2-povesti, 3-povestiri, 4-nuvele. Opera sa nu este vasta insa straluceste prin stilul literar, farmec si originalitate.

| kidhu a răspuns:

Ivan turbinica

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capra cu trei iezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a scris la Amintiri din copilarie capra cu tri ezii danila prepeleag soacra cu tei nurori fata babei si fata mosului etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harap-alb
capra cu trei iezi
fat frumos, fiul iepei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Povesti povestiri amintiri

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata babei si fata mosului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Făt Frumos, fiul iepei (1877)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata babei si fata mosului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie, soacra cu trei nurori

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate carti a scris ion creanga

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moş Ion Roată şi Unirea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moş Ion Roată şi Unirea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a scris carti si poezii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a scris povestile:harap-alb, povestea porcului, pacala, amintiri din copilarie, capra cu trei iezi, danila perpelac, fata babei si fata mosneagului, punguta cu doi bani, ursul pacalit de vulpe, la cires.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A scris foarte multe carti si dragute fata babei fata mosneagului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MARI SCRIITORI , POETI, POVESTITORI
SI FILOSOFI ROMANI

ION CREANGA

ION CREANGA S-A NASCUT PE DATA DE 1 MARTIE 1837
EL TRAIA IN SATUL HUMULESTI DIN JUDETUL NEAMT
ION CREANGA A FOST CEL MAI MARE SCRIITOR ROMAN DIN TOATE TIMPURILE
A FOST BUN PRIETEN CU MIHAI EMINESCU
EL A SCRIS POVESTI, POVESTIRI, AMINTIRI, ROMANE, NUVELE, LEGENDE SI POEZII
ION CREANGA S-A STINS DIN VIATA LA VARSTA DE 52 DE ANI
ION CREANGA S-A STINS DIN VIATA LA DATA DE 31 DECEMBRIE 1889

CATEVA DINTRE MULTELE OPERE ALE LUI ION CREANGA :

Poveşti
• Capra cu trei iezi (1875)
• Dănilă Prepeleac (1876)
• Fata babei şi fata moşneagului (1877)
• Făt Frumos, fiul iepei (1877)
• Povestea lui Harap-Alb (1877)
• Ivan Turbincă (1878)
• Povestea lui Ionică cel prost (1877)
• Povestea lui Stan-Păţitul (1877)
• Povestea porcului (1876)
• Povestea poveştilor (1877-1878)
• Povestea unui om leneş (1878)
• Punguţa cu doi bani (1875)
• Soacra cu trei nurori (1875)
Povestiri
• Acul şi barosul (1874)
• Cinci pâini"' (1883)
• Inul şi cămeşa (1874)
• Ion Roată şi Cuza-Vodă (1882)
• Moş Ion Roată şi Unirea (1880)
• Păcală (1880)
• Prostia omenească (1874)
• Ursul păcălit de vulpe (1880)
Nuvele
• Moş Nichifor Coţcariul (1877)
• Popa Duhul (1879)
Romane autobiografice
• Amintiri din copilărie (1879)

CITATE ION CREANGA :

"Nu stiu altii cum sut, dar eu, cand ma gandesc la locul nasterii mele, la casa parinteasca din Humulesti, la stalpul hornului unde lega mama o sfara cu motocei la capat, de crapau matele jucandu-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care ma tineam cand incepusem a merge copacel, la cuptiorul pe care ma ascundeam, cand ne jucam noi, baietii, de-a mijoarca, si la alte jocuri si jucarii pline de hazul si farmecul copilaresc, parc-mi salta si acum inima de bucurie".
"...si satul Humulesti, in care m-am trezit, nu-i un sat laturalnic, mocnit si lipsit de privelistea lumii, ca alte sate; si locurile care incunjura satul nostru inca-s vrednice de aminitire".
"Dragi-mi erau tata si mama, fratii si surorile, si baietii satului, tovarisii mei din copilarie, cu cari, in zile geroase de ianra, ma desfatam pe ghiata si la sanius, iar vara, in zile frumoase de sarbatori, cantand si chiuind, cutreieram dumbravile si luncile umbroase, prundul cu sioalnele, tarinele cu holdele, campul cu florile si mandrele dealuri, de dupa cari imi zambeau zorile in zburdalnica varsta a tineretii".
"Intaiau si-ntaiu, am inceput a invata cruce-ajuta, dupa moda veche, la scoala din Humeulesti, o chilie factua cu cheltuiala satenilor, prin indemul si osardia parintelui Ioan Humulescu, care avea o mana de invatatura, un car de minte si multa bunatate de inima... Dascalul nostru era un holteiu frumos, zdravan si voinic, si-l chema Valsile a Vasilicai".
ION CREANGA

DATE BIOGRAFICE :
Ion Creangă(Vanea Băț).Data naşterii lui Creangă este incertă. El însuşi afirmă în Fragment de biografie că s-ar fi născut la 1 martie 1837. [1] O altă variantă o reprezintă data de 10 iunie 1839, conform unei mitrici (condici) de nou-născuţi din Humuleşti, publicată de Gh. Ungureanu. [2]
Creangă a mai avut încă şapte fraţi şi surori: Zahei, Maria, Ecaterina, Ileana, Teodor, Vasile şi Petre. Ultimii trei au murit în copilărie, iar Zahei, Maria şi Ileana în 1919.[3]
Tinereţea lui Creangă este bine cunoscută publicului larg prin prisma operei sale capitale Amintiri din copilărie. În 1847 începe şcoala de pe lângă biserică din satul natal. Fiu de ţăran, este pregătit mai întâi de dascălul din sat, după care mama sa îl încredinţează bunicului matern("tatul mamei, bunicu-meu David Creangă din Pipirig"), David Creangă, care-l duce pe valea Bistriţei, la Broşteni, unde continuă şcoala. [2] În 1853 este înscris la Şcoala Domnească de la Târgu Neamţ sub numele Ştefănescu Ion, unde îl are ca profesor pe părintele Isaia Teodorescu (Popa Duhu). După dorinţa mamei, care voia să-l facă preot, este înscris la Şcoala catihetică din Fălticeni ("fabrica de popi"). Aici apare sub numele de Ion Creangă, nume pe care l-a păstrat tot restul vieţii. După desfiinţarea şcolii din Fălticeni, este silit să plece la Iaşi, absolvind cursul inferior al Seminarului teologic "Veniamin Costachi" de la Socola.[2]
S-a despărţit cu greu de viaţa ţărănească, după cum mărturiseşte în Amintiri:
„Dragi mi-erau tata şi mama, fraţii şi surorile şi băieţii satului, tovarăşii mei de copilărie, cu cari, iarna, în zilele geroase, mă desfătam pe gheaţă şi la săniuş, iar vara în zile frumoase de sărbători, cântând şi chiuind, cutreieram dumbrăvile şi luncile umbroase, ţarinele cu holdele, câmpul cu florile şi mândrele dealuri, de după care îmi zâmbeau zorile, în zburdalnica vârstă a tinereţii! Asemenea, dragi mi-erau şezătorile, clăcile, horile şi toate petrecerile din sat, la care luam parte cu cea mai mare însufleţire."
Din 1855 până în 1859 urmează cursurile seminarului iar apoi, luându-şi atestatul, revine în satul natal. Se însoară mai târziu la Iaşi cu Ileana, fiica preotului Ioan Grigoriu de la biserica Patruzeci de sfinţi din Iaşi, devenind diacon al acesteia (26 decembrie 1859).
La 19 decembrie 1860 se naşte fiul său Constantin.
În 1864, Creangă intră la Şcoala preparandală vasiliană de la Trei Ierarhi, unde l-a avut profesor pe Titu Maiorescu. Acesta îl aprecia foarte mult şi l-a numit învăţător la Şcoala primară nr. 1 din Iaşi.
După ce timp de 12 ani este dascăl şi diacon la diferite biserici din Iaşi, este exclus definitiv din rândurile clerului (10 octombrie 1872), deoarece şi-a părăsit nevasta, a tras cu puşca în ciorile care murdăreau Biserica Golia şi s-a tuns ca un mirean, lucruri considerate incompatibile cu statutul de diacon. (În 1993, el a fost reprimit post-mortem în rândurile clerului.) [4] Ca urmare a excluderii din cler, ministrul Tell îl destituie şi din postul de institutor, însă venirea lui Titu Maiorescu la minister contribuie la renumirea sa pe acest post. A colaborat la elaborarea a patru manuale şcolare.
În 1873 se încheie procesul său de divorţ, copilul său de 12 ani fiindu-i dat în îngrijire. A căutat o casă în care să se mute, alegând o locuinţă în mahalaua Ţicău (bojdeuca)
În 1875, îl cunoaşte pe Mihai Eminescu, atunci revizor şcolar la Iaşi şi Vaslui, cu care se împrieteneşte. Între 1875 şi 1883, la îndemnul poetului, scrie cele mai importante opere ale sale.
Între 1883 şi 1889 a fost bolnav de epilepsie[2] şi a suferit foarte mult la aflarea bolii şi apoi a decesului lui Eminescu, şi al Veronicăi Micle.
Ion Creangă moare pe data de 31 decembrie 1889, în casa sa din cartierul Ţicău.
La 1 martie 1837 se naşte la Humuleşti Ion Creangă , primul dintre cei 8 copii ai lui Ştefan a Petrei Ciobotariul şi a Smarandei Creangă. În 1846 începe sa frecventeze şcoala primară din satul natal , primul său învăţător fiind bădiţă Vasile , dascălul bisericii , pe care îl evoca cu multă dragoste în Amintiri din copilărie.
În 1847 dascălul Vasile este luat la oaste , elevii rămânând în grija dascălului Iordache.
Bunicul David Creangă îi duce pe fiul său Dumitru şi nepotul său Nică la şcoala lui Alecu Balş , în Broşteni , unde era profesor Nicolae Nanu. Frecventează pentru scurt timp cursurile şcolare , îmbolnăvindu-se de râie , episod înfăţişat în Amintiri din copilărie.(1848)
În 1852 , Ion Creangă asistă la inaugurarea Şcolii domneşti din Târgu-Neamţ, ale cărei cursuri le şi urmează.
La 1854 se înscrie la Şcoala catihetică din Fălticeni. Toamna , la 1855 , Creangă urmează seminarul de la Socola , e lângă materii teologice studiind istoria , aritmetica , gramatica , geografia , latina şi elina.
În 1858 moare tatăl lui Ion Creangă. În acest an viitorul scriitor termină cursul inferior al Seminarului şi cere hirotonisirea ca diacon.
La 1859 se căsătoreşte cu Ileana Grigoriu , fiica părintelui Ioan Grigoriu. În luna decembrie a aceluiaşi an este hirotonisit diacon.
În 1860 , 19 decembrie , se naşte unicul său fiu , Constantin Creanga.
În 1861 se înscrie la Facultateade de Teologie , pe care însă o abandonează după scurt timp.
Ion Creangă se înscrie la Şcoala normală Vasiliană de la Trei Ierarhi din Iaşi. Directorul acestei şcoli este Titu Maiorescu.(1863)
La 1864 ocupă prin concurs postul de institutor la Şcoala primară de la Trei Ierarhi. Decretul de numire este semnat de domnitorul Alexandru Ioan Cuza. Viitorul scriitor va rămâne credincios carierei didactice până la sfârşitul vieţii.
În 1865 termină cursurile Şcolii normale şi obţine diploma de absolvire.
Dedică din ce în ce mai mult timp literaturii şi muncii de elaborare a manualelor şcolare. (1866)
1867-apariţia primului abecedar conceput de Ion Creangă, intitulat Metodă nouă de scriere şi citire.
În 1871 apare în Columna lui Traian articolul MIsiunea preotului la sate, semnat de preotul Ion Creangă. În acelaşi an este exclus din rândurile bisericii , fiind acuzat de a fi frecventat teatrul. Publică acum un manual de citire intitulat Învăţătorul copiilor , unde inserează trei povestiri : Acul şi barosul , Prostia omenească şi Inul şi cămeşa.
La 14 iulie 1872 este exclus şi din învăţământ şi, în ciuda plângerilor şi protestelor sale , situaţia rămîne aceeaşi. Îşi câştigă existenţa ca mandatar al unui debit de tutun.
La 1874 , Titu Maiorescu devine ministru al Cultelor şi al Instrucţiunii Publice , odată cu numirea acestuia fiind posibilă ş reintegrarea în învăţământ a lui Ion Creangă , la Şcoala primară de băieţi numărul 2 din suburbia Păcurari-Iaşi.
1875-acum îl cunoaşte pe Mihai Eminescu , legându-l de acesta o prietenie trainică. La îndemnul lui Eminescu frecventează societatea Junimea, unde citeşte din scrierile sale. În cadrl revistei Convorbiri literare publică Soacra cu trei nurori şi Capra cu 3 iezi.
În vara lui 1876 Ion Creangă îl găzduieşte pe Eminescu în bojdeuca sa din Ţicău.
Publică povestirea Moş Nichifor Coţcariu şi basmul Harap-Alb.(1877)
La 1878 , pentru activitatea sa didactica , este decorat cu ordinul Bene-merenti . Publică basmul Ivan Turbică.
În colaborare cu G. Ienăchescu şi V. Răceanu , tipareşte la 1879 Geografia judeţului Iaşi.
La 1 ianuarie 1881 publică în Convorbiri literare prima parte din Amintiri din copilărie , urmată şi de partea a II-a. În urma primelor semne de boală (epilepsie) , se internează la Spitalul Brâncovenesc din Bucureşti.
La Craiova , în 1883 , apare broşura Două istorioare prea frumoase din viaţa lui Cuza Vodă de Ion Creangă.
1885-Ion Creangă călătoreşte la Slănicul Moldovei pentru a-şi îngriji sănătatea.
Scriitorul îl vizitează pe Mihai Eminescu la Mănăstirea Neamţului.(1887)
La 1888 , în cadrul Cenaclului literar al lui N. Beldiceanu citeşte partea a VI-a din Amintiri din copilărie.
La 31 decembrie 1889 se stinge din viaţă în urma unui atac cerebral.Ion Creangă este înmormântat la 2 ianuarie 1890 la cimitirul Eternitatea din Iaşi.
Nepotul lui Creangă, arhitectul Bucureştiului
Horia Creangă, nepotul povestitorului, este considerat cel mai important arhitect al perioadei interbelice. In Capitala a proiectat peste 70 de imobile. Imobilul ARO (azi Cinema Patria) de pe bulevardul Magheru, Teatrul Giulesti, Uzinele Malaxa, Grupul Scolar Mihai Bravu, Vila Elena Otulescu din str. Dr. Manu sunt doar cateva dintre operele lui Horia Creanga (1892-1943), unul dintre cei doi nepoti arhitecti ai celebrului scriitor. In total, Horia Creanga a lasat in urma sa peste 70 de cladiri. Unele insa au fost schimbate de-a lungul timpului, astfel ca nici specialistii nu mai recunosc stilul marelui arhitect scolit la Paris.
Basmele
În primul volum postum sunt publicate basmele. Culese din gura poporului de către un povestitor care însuşi crescuse în mijlocul lumii din sate, ele au un farmec deosebit, au expresiuni, construcţii şi gândiri ciudate care se vor personifica în Ivan Turbincă. În aceasta din urmă regăsim tema din Toderică, povestirea lui Costache Negruzzi. Aici Dumnezeu blagosloveşte turbinca lui Ivan ca să intre într-însa cine o vrea Ivan şi fără voia lui să nu poată ieşi.
A doua categorie de lucrări a lui Creangă o formează anecdotele, povestiri cu dezvoltări lungi, cu o intrigă bine condusă şi cu subiecte mai adesea din istoria noastră contemporană. În "Cinci pâini" aflăm o satiră la adresa judecătorilor şi avocaţilor, pe care îi numeşte: "ciorogari, porecliţi şi apărători". În două din ele aflăm o persoană istorică foarte interesantă. Ion Roată, unul dintre deputaţii ţărani în divanul ad-hoc. Cea intitulată "Ion Roată şi Unirea" este o glumă cu multă fineţe satirică la adresa stratului conducător al ţării, care nu voieşte a recunoaşte drepturile ţărănimii.
Pe când se discutau punctele programului partidului unionist prin toate cercurile sociale din Moldova, mai mulţi boieri, membri ai partidului, cheamă pe deputaţii ţărani ca să le explice programa şi în special chestiunea „Unirii". Toţi ţăranii păreau convinşi de argumentele boierilor afară de Moş Ion Roată.
În cele din urmă unul din boieri îl invită să ridice singur o piatră mare ce se afla în grădină. Neputând s-o facă singur, Roată e ajutat de ceilalţi ţărani. "Acum ai înţeles", întreabă boierul. Roată răspunde: Am înţeles aşa, că până acum noi ţăranii am dus fiecare câte o piatră mai mare sau mai mică pe umere, însă acum suntem chemaţi a purta împreună tot noi, opinca, o stâncă pe umerele noastre.
Prima parte a operei lui Creangă o formează precum am vazut, mai mult reproducerea producţiunilor poporane. Ne-am înşela însă dacă l-am socoti ca un culegător de folclor: trebuie să-l privim ca pe unul ce a trăit la ţară, a supt oarecum sucul acestei literaturi poporane şi apoi a dat drum liber fanteziei sale. De aceea basmele şi poveştile lui, deşi înfăţişează în mod admirabil spiritul poporului de la ţară, pun însă în evidenţă însuşirile lui literare proprii.
O altă faţă, mai puţin cunoscută, a lui Creangă este cea a poveştilor licenţioase: Povestea poveştilor.
Amintiri din copilărie
Amintirile din copilărie reprezintă partea cea mai personală a operei lui Creangă. Acestea i-au stabilit reputaţia de mare prozator. Într-adevăr, alcătuirea meşteşugită a frazei, în care se vede totuşi tonul poporan, - scoaterea la iveală a multor provincialisme cu o putere de expresie deosebită, vivacitatea naraţiunii şi sinceritatea cu care povesteşte cele mai intime detalii ale vieţii lui de copil, toate acestea fac din opera lui Creangă una din cele mai însemnate opere ale literaturii române.

IMAGINI :

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din Colilarie
de Ion Creanga
Ion Creanga s-a nascut in 1837
este scrisa de Ion Creanca

Ma numesc Croitoru_Ana_Maria_Iuliana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sare in bucate

Alte răspunsuri