| Mefisto23 a întrebat:

De ce a scris Ion Creanga o poveste cu continut obscen?

Răspuns Câştigător
| Micheline a răspuns:

Te referi la Povestea povestilor? Povestea aia face parte din categoria lecturilor erotice.De ce a scris-o nu stiu. Mircea Eliade de ce a scris Maitreyi[care dupa parerea mea si povestea asta are o tenta eroticahappy ]. In fine...nu i-a interzis nimeni sa scrie povestea asta. A dat frau liber imaginatiei si uite unde s-a ajunslaughing.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt a scris doua Povestea lui Ionică cel prost (octombrie 1876) si Povestea poveştilor (octombrie 1877) laughing. Pai pe vremea acea asa se vorbea. Daca te duci la tara mai auzi vorbe din astea. oameni nu erau prea civilizati pe atunci laughing