| ANELISSEandCOSMINA a întrebat:

Ce carti ar trebui sa citească de 11 12 si 13 ani?

10 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

AVENTURILE LUI HUCKLEBERRY FINN de Mark Twain
AVENTURILE LUI TOM SAWYER de Mark Twain
Amintiri din copilarie de Ion Creanga
COLT-ALB de Jack London
MINUNATA CALATORIE A LUI NILS HOLGERSSON de Selma Lagerlof
Oliver Twist de Charles Dickens

| untu a răspuns:

Povesti nemuritoare, Basme de Petre Isperescu, Legendele Olimpului de Alexandru Mitru, Vrajitorul din Oz de Frank Baum, Copii Capitanului Grant de Jules Verne, etc...

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai e diferenta mare intre 11 si 13 ani, la 11 ani citesti "Amintiri din copilarie" laughing, iar la 13 citesti deja "Baltagul".

| ANELISSEandCOSMINA explică (pentru dragosbogdan001):

Eu întrebam pentru nepoți mei.ei au 11 12 si 13 ani si vor sa le cumpăr carti de ziua lor

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru ANELISSEandCOSMINA):

Pai, uite cel mai bun sfat: intreaba-i ce carti vor ei. Poate isi doresc ceva anume.

| Aberdeen a răspuns:

Recomand așa:
11 ani- „Oliver Twist", Charles Dickens
12 ani- „Colt-alb", Jack London
13 ani- „Winnetou", Karl May.
Le doresc lectură plăcută nepoților!

| MistretulPufos a răspuns:

Hobbitul, Stapanul Inelelor, Jules Vernes, Cum sa devii mafiot, O bucla in timp, Vrajitorul din Oz, Ciresarii, Harry Potter etc.

| MgdDroopy a răspuns:

Bună,
Poți citi orice carte, însă nu stiu cât înțelegi. Dar asta nu trebuie să te oprească să vrei mai mult. Chiar dacă nu înțelegi o anume carte sau nu este trecuta ca fiind pentru vârsta ta, asta nu trebuie sa te oprească.
Iti recomand Toate pânzele sus de Radu Tudoran. O carte pentru toate varstele.

| mariaalessandra a răspuns:

Pai,Harry Potter,Percy Jackson si Olimpienii, Jocurile Foamei, La Medeleni si In casa bunicilor de Ionel Teodoreanu, ceva in stilul horror pentru copii Coraline sau alte carti de Neil Gaiman, ori ceva scris de Cornelia Funke ar merge foarte bine de la 11 la 13 ani.

| Mrary a răspuns:

Ok. Carțile nu TREBUIE citite, le citesti din placere!
Carti sunt foarte multe...deci ai de unde alege happy
Eu, la 11 ani ce am citit si mi-a placut foarte foarte mult a fost :
Cronicile din Narnia de c.s. Lewis
Cireșarii de Constantin Chirita ese minunata
Stapanul inelelor si Hobbit