| ioana_5009 a întrebat:

Ce carti bune si noi cu mister stiti? \\sau cu adolescenti//

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

"Romanul adolescentului miop"M. Eliade sau "Adolescentul" Dostoievski
Mister:"Crima si pedeapsa","Cainele din Barkesville"winking

| AvalohAlyn a răspuns:

Volumele Ciresarii sunt cele mai frumoase, parerea mea.Sunt cu adolescenti, cu aventurile lor.Crede-ma ca nu o sa o citesti degeaba.Alte carti frumoase cu mister ar fi calatorie spre centrul pamantului si 20 000 de leghe sub mari de Jules Verne.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cartile politiste ale Rodicai Ojog Brasoveanu.Nu sunt noi dar nu cred ca le-ai citit. Te tin cu sufletul la gura. Uite un link cu cartile acestei autoare:
http://www.buybooks.ro/rodica-ojog-brasoveanu.cgi

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dolmen de Nicole Jamet şi Marie-Anne Le Pezennec. O tânără poliţistă revine acasă, pe o insulă din largul coastelor Bretaniei pentru a se căsători cu iubitul ei din copilărie. Încep să se petreacă tot felul de crime bizare, apar semne rău-prevestitoare, legendele bretone par să fi prins viaţă, vechi păcate ies la iveală, sunt descoperite camere secrete şi adevăruri incomode, o nouă iubire se înfiripă, am citit-o cu sufletul la gură şi am fost tentată să mă uit la final fiindcă suspansul era înnebunitor...Alte cărţi mister & thriller-Sue Grafton-A de la Alibi, B de la Bandit, C de la Cadavru, Ian Caldwell & Dustin Thomason-Misterul manuscrisului, Matthew Reilly-Staţia polară, Bill Napier-Tripticul, David Baldacci-Jocul orelor. O carte nou-apărută în genul fantasy cu adolescenţi şi pentru adolescenţi, despre care se spune că ar fi gen Twilight Saga(dar pe care n-am citit-o încă)Melissa Marr-Fascinaţie

| juniper a răspuns:

The DaVinci Code, the Lost Symbol, Angels and Demons.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalul secret al Laurei Palmer... m-a fascinat happy

e cu o adolescenta "model" care ducea viata dubla, se se droga si o facea cu cine apuca.si acest stil de viata au condus-o la... citeste si ai sa vezi tongue

mi-a placut ca e scrisa intr-un stil accesibil, povestea e tare, am terminat-o in cateva ore, asa de mult mi-a placut happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cismigiu&comp.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion Minulescu- Corigent la limba romana
Mircea Eliade- Ultima speranta
Mircea Eliade-Romanul adolescentului miop
Invitatie la vals- Mihail Drumes
Liviu Rebreanu-In padurea spanzuratilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'Ciresari' sunt cele mai bune carti pentru adolescenti, prerea mea, si mai est si romanul "Toate panzele sus"

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Cu siguranta amurg. e super misterioasa.cauta amurg de stephne meyer

| chocolate3755 a răspuns:

Seriile amurg de stephne meyer, sunt super cool, sunt 4 carti in total, destul de groase, daca n-ai chef sa citesti, poti privi filmele, la primele 2 carti sau facut filme, dar la celelalte nu, prima se numeste twilight, a doua new moon, a treia eclipse, a patra breaking down, filmul al 3 apare pe 30iunie 2010, iuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuppiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, cartile/filmul sunt despre o fata bella si un vampir edward care se indragostesc unul de altul, pina la urma o transforma si pe bella in vampir, se casatoresc si au o fetita pe nume reneesme
ITI RECOMAND 100 LA 100 CARTILE/FILMUL!

| CreatzaDeEa a răspuns:

Mai las-o moale cu fantomele-Megan Crewe
Pe jumatate moarta, Madison Avery, Vol. 1 - Kim Harrison
Moarta si inviata, Madison Avery, Vol. 2 - Kim Harrison
Taramul fanteziei naroade - K.J. Taylor

Si daca vrei ceva mai amuzant sa zicem si mai usor de citit Insemnarile unei pustoaice 1, 2, 3. :)

Aici gasesti cartile pe net, cu decriere si la unele pori citi primele pagini pentru ati face o idee : http://www.elefant.ro/......11346.html
http://www.elefant.ro/......68147.html
http://www.elefant.ro/......87155.html
http://www.elefant.ro/......95009.html
http://www.elefant.ro/......69300.html
http://www.elefant.ro/......01941.html

Sper ca te-am ajutat. :)

| ioana_5009 explică:

Stiu de seria amurg... filmul l-am vazut si cartile parca deja le am

| lylyanaradu a răspuns:

Iti recomand o super carte cu mister, suspans, dragoste si aventura "Atingerea". Primele 2 capitole sunt pe site-ul http://www.atingerea.com/, ca sa-ti faci o idee. Lectura placuta!

| costy13bdc a răspuns:

Delecteaza-te acum cu scenariul care nesocoteste limitele! "Atingerea" este un roman care se abate de la normal, cartea care alunga plictiseala, plina de un suspans care te buimaceste! Citeste si tu gratuit! Vrei o poveste magnifica si senzationala? In mod sigur vei atinge culmile suspansului cu un roman senzational, incantator si palpitant, o betie de mistere naucitoare! Viziteaza acum www.atingerea.com si lasa-te captivat de una dintre cele mai palpitante carti