| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carti foarte bune din literatura crestina ati citit si recomandati?

Răspuns Câştigător
| ClassicalNote a răspuns:

Taramuri ascunse
Fabiola
Quo Vadis
Camasa lui Hristos
Urme in zapada
Cosuletul cu flori
Misterul din padure
Genoveva de Brabant
Ben Hur
Mi-a fost recomandata si "Cetatea blestemata", dar nu am citit-o inca.
Ar mai fi "Scrisori Caterinei" si "Scrisori catre Filip".
Daca esti ortodox/a, mai sunt si "Pelerinul rus", "Jurnalul fericirii".

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Defineste "literatura crestina", ca nu pricep.
Autorul sa fie crestin, sau cartea sa aiba legatura cu religie- crestinism si alea- alea?
Daca te referi la autori, pot sa-ti fac o lista de 1000+ carti.
Daca e vorba de tema, pas!

| AvalohAlyn explică (pentru ardnaxur1961):

Literatura crestina inseamna literatura cu tema crestina, religioasa...happy Adica continutul cartii sa fie bazat pe crestinism.happy

| Duucu a răspuns:

Numele trandafirului
Ți-o recomand din toată inima.

| Porcusorul a răspuns:

Thomas a Kempis - Urmarea lui Hristos (Imitatio Christi).

| Ana10Chima a răspuns:

Antonel de Vasile Marcu.

| Mitru_Catinca_2000 a răspuns:

Virginia si Paul