| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi recomandati despre prietenie? nu conteaza genul poate sa fie beletristica, psihologie etc happy

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Andre Malraux, Calea Regala.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Intre zi si noapte" - Henriette Yvonne Stahl (superba)

| minrest a răspuns:

Panait Istrati, Codin.

| Disharmony a răspuns:

Prima care mi-a venit în minte a fost „Sfântul nebuniilor incipiente", a lui Elif Shafak.
„Șoareci și oameni" mai are, printre altele, prietenia ca temă.

| Teardrop a răspuns:

"Lumânările ard până la capăt". Am auzit că e foarte tare.

Calul de Război
Băiatul cu Pijamale în Dungi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Teardrop):

Baiatul in pijamale dungi e smecher, am vazut filmul big grin

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Well, cartea nu e foarte diferită, dar e...altfel. Eu am citit-o după ce am văzut filmul, și tot mi-am plăcut foarte mult.