| Nathaliee a întrebat:

Ce carti merita citite?(de preferat de autori straini)

8 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Orice de Stephen King! Incepe cu ele in limba romana, apoi treci la limba engleza. Nu numai ca scrie excelent, simplu si interesant, dar lectura asta te va si ajuta sa inveti engleza!

| Nathaliee explică (pentru pufulescu):

Daca le citesc in romana de ce le-as citi si in engleza?

| pufulescu a răspuns:

Nu am spus sa le citesti de doua ori! Daca stii engleza, adica peste nivel mediu, incepe direct cu ele in original. Daca nu, citeste-le in romana!

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar romane interesante, citeste cele clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi" -Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur"-Tadeusz Dolega-Mostowicz sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Coleene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mitchell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului. Lectura placuta!

| Furti a răspuns:

Ce a spus si Camelia.
Daca vrei ceva mai aproape de zilele noastre atunci iti recomand sa citesti:
"Fluturi" de Irina Binder (nu e straina, dar scrie foarte frumos!)
"Daca as ramane" de Gayle Forman
"Cautand-o pe Alaska" de John Green

| Nathaliee explică (pentru Cameliapantiru):

Mersi camelia, pe majoritatea le-am citit acum ceva timp

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Nathaliee):

Cu drag! Poti, incerca, totusi sa citesti pe cele pe care nu le-ai citit inca (spui ca le-ai citit pe majoritatea, nu pe toate). Sau incearca autori contemporani valorosi, ca Haruki Murakami, Elfriede Jelinek, Mircea Cartarescu, Razvan Radulescu, Andre Makine, Umberto Eco

| wolder a răspuns:

AM AICI O LISTA cu carti pe care oricine trebuie sa le citeasca, sunt scriitori si straini si romani, dar sunt impresionanti oricum

www.jurnalbizar.wordpress.com/2015/03/22/carti-de-citit-intr-o-viata/