| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteți da o lista de carti, cunoscute sau mai putin cunoscute, scrise de autori romani? De preferat citite de voi si pe care mi le puteti recomanda.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salutare!
Iti recomand cateva dintre romanele mele preferate, din literature romana:
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Nunta in cer"-Mircea Eliade
"Domnisoara Christina"-Mircea Eliade
"Accidentul"-Mihail Sebastian
"Orasul cu salcami"-Mihail Sebastian
"Adela"-Garabet Ibraileanu
"Panza de painajen"-Cella Serghi
"Mirona"-Cella Serghi
"Pe firul de paianjen al memoriei"-Cella Serghi (volum de memorialistica)
"Patul lui procust"-Camil Petrescu
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"O moarte care nu dovedeste nimic", "Ioana", "Jocurile Danei"-Anton Holban
"Adam si Eva"-Liviu Rebreanu
"Ciuleandra"-Liviu Rebreanu
"Cismigiu&comp.", "Buna dimineata, baieti!"-Grigore Bajenaru
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"La Medeleni"-Ionel teodoreanu
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"Toate panzele sus!"-Radu Tudoran
"Ce; mai iubit dintre pamanteni"-Marin Preda
"Delirul"-Marin Preda
"Arta conversatiei"-Ileana Vulpescu

| Drimmero a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Buna ziua! Ion cum vi se pare? Dar Enigma Otliei?

| Aberdeen a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Am citit aproape tot din lista dumneavoastră! A mai rămas autoarea Cella Serghi nedescoperită...

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Drimmero):

"Ion" e o carte buna, desi nu e neaparat preferata mea!
"Enigma Otiliei", insa, mi-a placut nespus, am citit-o, cred, de vreo 10 ori, si cam tot de atatea ori am vazut si ecranizarea romanului.
Insa, in lista mea, am incercat, pe cat posibil, sa nu recomand carti din programa scolara obligatorie, cu una sau doua exceptii, pentru ca acestea oricum sunt cunoscute si citite de catre toti elevii.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Aberdeen):

Ce frumos!
Sper ca o vei descoperi, cat de curand, si pe Cella, e o scriitoare minunata.
Ma bucur mult, mult ca te paisoneaza lectura.
O seara faina!

7 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

„Călătoria" de Alexandru Ecovoiu, implicit „Ispita". Este o carte pe care am finalizat-o de curând și care mi-a căzut accidental în mână. Nu știu cât de mulți au citit-o, dar este o lectură de valoare, din care extragi multe!

Alte cărți absolut minunate din literatura română pe care îți sugerez să le citești:
„Toate pânzele sus", Radu Tudoran
„Europolis", Jean Bart
„Talida", Ion Grecea
„Cireșarii", Constantin Chiriță
„Răzbunarea lui Ionuț", Theodor Constantin
„Orașul cu salcâmi", Mihail Sebastian.
Și ar mai fi și altele dacă dorești.

Lectură plăcută!

| TwentyOnePilots18 a răspuns:

Talida - Ion Grecea
Morometii- Marin Preda
Ion- Liviu Rebreanu
Enigma Otiliei - George Calinescu
Ciresarii- Constantin Chirita
Maytreyi, Noaptea de sanziene, Huliganii - Mircea Eliade
La Medelini - Ionel Teodoreanu
Padurea Spanzuratilor-Liviu Rebreanu
Calea Victoriei, Intunecare - Cezar Petrescu. Deocamdata pe astea mi le aduc aminte si mi-au placut enorm toate.

| GreenandWhite a răspuns:

O carte f buna pe care am citit-o este secretele varstelor de aur scrisa de Pavel Corut. E o carte stiintifica care abordeaza multe subiecte cum ar fi religia, psihologia si viata in general. Merita citita si e ieftina happy