| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti romanesti sau autori romani recomandati? In afara de cei studiati in scoala.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Îţi recomand să încerci: "adevărul cinstit despre necinste" scrisă de Dan Ariely.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Adam si Eva", "Ciuleandra", "Padurea spanzuratilor"-Liviu Rebreanu
"Fratii Jderi", "Neamul Soimarestilor", "Zodia cancerului sau vremea Ducai-voda", "Nunta domnitei Ruxandra", "Creanga de aur"-Mihail Sadoveanu
"Patul lui Procust"-Camil Petrescu
"O moarte care nu dovedeste nimic", "Ioana", "Jocurile Daniei"- Anton Holban
"Panza de paianjen", "Mirona"- Cella Serghi
"Intre zi si noapte", "Voica", "Pontiful''- Henriete Yvone Stahl
"Orasul cu salcami", "Accidentul"-Mihail Sebastian
"Cismigiu &comp.", "Buna dimineata, baieti!''-Grigore Bajenaru
"Ciresarii" -Constantin Chirita
"Ciclul Cavalerilor"-Ioan Dan
"Cel mai iubit dintre pamanteni", "Delirul"-Marin Preda

| UnNumeAleatoriu a răspuns:

Lorelei- Ionel Teodoreanu
Invitatie la vals -Mihail Drumes
Scrisoare de dragoste- M. Drumes
Limuzina neagra- Haralamb Zinca
si cam tot ce-au scris Eliade si Camil Petrescu

*poti lua oricand in calcul si:
Exercitiu de echilibru- Tudor Chirila
Suge-o, Ramona!- Andrei Ciobanu*