| AvalohAlyn a întrebat:

Ce fel de literatura preferi si citesti cel mai mult?

18 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Eseu

| oprescudorin11 a răspuns:

Printre care si "Que Vadis " de Henryk Sienkiewicz, pe care ti-o recomand sa o citesti (recitesti)cu mare atentie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eventual 'Iosif si Fratii sai' de Thomas Mann(dar cred ca e prea grea pentru tine), asa vei avea si VT pe inteles.

| Anonimuserr a răspuns:

Literatură științifică și științifică de cercetare.

| VelaJohnny a răspuns:

Istorica sau stiintifica

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Si...crestina..nu?laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Credeam ca nu te referi la asta, fireste ca citesc si literatura crestina happy

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Pai literatura crestina e un gen de literatura existenta..deci am intrebat ce gen cititi cel mai mult...te-am intrebat daca citesti si literatura crestina fiindca te stiu si pasionat de crestinism, religie si ma miram cum de nu ai spus si astalaughing

| Eastwood a răspuns:

SF si politiste!

| Aberdeen a răspuns:

Wow, greu de spus... Citesc din aproape toate genurile cu placere. Sa zicem: fantasy, istoric, psihologic, drama.
Nu-mi place Sf-ul. xD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice apuc si imi si place

| Porcusorul a răspuns:

Vad ca sunt multi SF-isti pe aici. Ma intreb daca pot da si exemple.

| Ragnarøk a răspuns:

Fictiune filozofica, ticule.

Autori precum Dostoievski, Camus, Sartre, Kafka si Proust.

| Rosenweiss a răspuns (pentru Ragnarøk):

Poti sa-mi dai niste exemple de opere de Sartre, Kafka, sau Proust? cam cu ce ar trebui sa incep daca inca nu i-am citit inca pe niciunul dintre cei 3

| Ragnarøk a răspuns (pentru Rosenweiss):

Pai o sa-ti sugerez sa citesti operele care i-au consacrat iar mai apoi sa-ti continui lectura daca te-a impresionat stilistica lor.

De la Sartre citeste ''Fiinta si neantul'' si ''Greata''. De la Proust e imperios sa citesti ''In cautarea timpului pierdut'' si de la Kafka baga ''Procesul'' si nuvela ''Metamorfoza''. Mai poti sa lecturezi si Tolstoi chiar daca nu se incadreaza in totalitate in genul impus de mine precedent. De la el poti sa citesti ''Anna Karenina'' si ''Razboi si Pace''.

| xLionel a răspuns:

Eu nu prea citesc(ma uit mai mult la TV pe Discrovery, Discovery Science si ID Extra), dar daca ar fi sa aleg as alege cartile stiintifice sau de istorie moderna/contemporana.

| onuticuta200312 a răspuns:

Prefer cartile SF! Imi place aventura si misterul!