| anonim_4396 a întrebat:

Ce-i aia o idee umanista? Mai exact...DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| saturday10 a răspuns:

Uite asta am gasit in dex, sper ca are vreo legatura: umanism: Ansamblul ideilor și concepțiilor care exprimă aprecierea demnității și libertății omului, grija față de om și de valorile materiale și spirituale ale existenței sale, caracterizat prin cerința dezvoltării continue și multilaterale a personalității umane.

| RigbyBarosanul a răspuns:

O Idee umanista este o idee in care se vede ca apreciezi adevarata valoare a omului

| ALGator a răspuns:

Ceva legat de problemele omului, nu ale tehnicii, lumii in general.