| hypothesis a întrebat:

A fost Isus Hristos un exemplu de moralitate (umanista) al vremii respective? De ce da, de ce nu?

7 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Da, poate fi si este un lider demn de apreciat.

| AvalohAlyn a răspuns:

A fost si este un model suprem, model de urmat, Calea, Adevarul si Viata.Viata si caracterul sau au fost fara de pate.Precum si faptele sale care nu au cunoscut pacat.A fost Dumnezeu intrupat.E un model autentic, suprem si de luat in seama de catre toti oamenii.Parerea mea.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand nu se stie cine a fost Isus si ce a spus el cu adevarat. Ce citim in biblie a fost scris la zeci de ani dupa moartea lui, de catre niste oameni care nici macar n-au fost martori oculari la ceea ce a facut Isus. Deci sunt extrem de putin credibili.

Personajul Isus din biblie are parti pozitive, dar lumea nu vrea sa-i analizeze si partile negative. De exemplu, Isus e de acord cu sclavia. O da ca exemplu in pildele sale. Apoi spune lucruri precum: "n-am venit sa aduc pace pe pamant, ci sa-i dezbin pe oameni". Un alt exemplu e faptul ca e de acord cu ceea ce scrie in vechiul testament in legatura cu pedeapsa cu moartea in cazul copiilor care-si vorbesc de rau parintii. Deci iti dai seama ce ar insemna sa aplicam legea lui Isus in zilele noastre. Ar trebui sa omoram cam toata populatia lumii. Adevarul e ca personajul Isus nu a fost atat de pasnic precum vrea lumea sa creada. Daca el ar trai azi, probabil ar fi considerat fie un terorist, fie un fanatic religios nebun care ar ajunge ori la spital, ori la puscarie.

| hypothesis explică (pentru sublime89):

"pedeapsa cu moartea in cazul copiilor care-si vorbesc de rau parintii" - cred ca acele texte trebuie luate si ele in context, nu cred ca se refera strict ca acei copii sa fie pedepsiti cu moartea.

| sublime89 a răspuns (pentru hypothesis):

Citeste aici, si ai sa vezi ca nu ai ce sa iei in context: https://biblia.resursecrestine.ro/matei/15
Mie mi se pare ca vorbeste destul de serios.

| Dorugar a răspuns:

Nu nu a fost. Daca ar fi fost un exemplu de moralitate concetatenii lui nu il spurcau si nu-l acuzau ca il slujeste pe Belzebub, si cine este slujitorul Diavolului nu putea fi un exemplu de moralitate!

In plus de asta nici nu putea sa fie un exemplu pentru nimeni pentru ca era un dulgher puturos si cam golan, care de neserios ce era nu si-a asumat responsabilitatea unei familii!

| Irinoasa a răspuns:

Da. eu stiu ca nu a pacatuit deloc cat a stat pe Pamant chiar daca si El a fost ispitit de cel rau. Nu a mai existat nici un om care sa nu fi pacatuit niciodata, nici nu există si nici nu va exista.