| mollydolly01 a întrebat:

Ce iti trebuie pentru a face o carte?

10 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

La baza oricarei creatii literare sta lectura, apoi imaginatia si intr-un final corectitudinea cu care faci opera respectiva.

| Carmen100 a răspuns:

Talent si imaginatie

| Euletitia a răspuns:

Buna! In opinia mea, pentru a scrie o carte trebuie sa fi citit la randul tau sute sau chiar mii de carti, sa ai imaginatie si talent, surse de inspirate care te ghideze pe tot parcursul procesului de creatie, sa te bazezi pe sprijinul unui critic literar serios, care sa te indrume, sa-ti corecteze eventualele lipsuri si dupa publicare, eventual, sa-ti promoveze cartea, si, nu in ultimul rand, sa dispui detimpul si rabdarea necesare scrierii si de bani pentru a o putea publica. Succes!

| KateMiddleton a răspuns:

Talent...

| bogdan72 a răspuns:

Pix+hartie, masina sau laptop, in functie de preferinte + un bagaj de cunsotinte, ceva timp liber si capacitatea de a iti aduce la viata lumea prin cuvinte.

| SLS a răspuns:

Ortografie,imaginatie,sponsori,minte sclipitoare, indrumatori, ajutoare, resurse si muuuuuuulta dar muuuuuuulta rabdare.

| BloodAndPain a răspuns:

O multime de carti citite, cultura, inspiratie, cunoasterea figurilor de stil, semnificatia literara a cuvintelor gen''Hristos ruginit'' sau ''rascruce de drumuri'', curentele literare, indrumare, finantare, o persoana cu cunoastere de sine care sa iti critice, corecteze si probabil aprecieze opera, si nu in ultimul rand... lirism.

| D4ny3l4 a răspuns:

Imaginaţie,să ştii să scrii corect româneşte ( nu te supără că am zis, dar în zilele noastre, asta cam lasă de dorit ) şi timp.

| DanG a răspuns:

Cel putin 100 de carti citite, parerea mea

| Ionita_Gigi_1998 a răspuns:

Inteligenta