| TnCristinaa a întrebat:

Ce opere literare in care este vorba de calatorii stiti? Calatoria respectiva sa aiba un impact in viata cuiva..sa schimbe o persoana

Răspuns Câştigător
| Furti a răspuns:

"Povestea lui Harap-Alb" de Ion Creanga unde este urmarita evolutia lui Harap-Alb, ce este supus incercarilor in drumul formarii sale, de unde rezulta si aspectul sau de personaj rotund (este urmarit in evolutie, supus transformarilor) (ca sa intelegi mai bine despre ce vorbesc, uite o opozitie: personaj rotund si personaj plat. Personajul plat, tipic basmelor populare, este cel ce este prezentat ca avand calitati extraordinare ex: Fat-Frumos, pe cand cel rotund le dobandeste in drumul calatoriei sale etc).

3 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Stăpânul Inelelor - J.R.R. Tolkien
Shogun - James Clavell
Cronicile Wardstone - Joseph Delaney
Viaţa lui Pi - Yann Matel (nu chiar călătorie de bună-voie, but still...)

| MateiSebastian a răspuns:

Shōgun - James Clavell

| i0ana a răspuns:

Calatoriile lui Gulliver, Aventurile lui Tom Sawyer, Maytrei de Eliade, Minunata calatorie a lui Nils Holgersson, Siddhartha de Heramnn Hesse