| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Ce parere aveti de cartea "Dacia Preistorică" cunoscuta ca si "Biblia Romanilor"? Am auzit ca a fost interzisa in comunism si-a atras critici si nu e acceptata de stiinta. Se merita citita, are 1.285 de pagini aproximativ!

8 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Nu daca nu e atceptata de stinta nu!
cel mai probabil acolo vei gasi 1285 de pagini de povesti pentru copii!
nu iti pierde timpul cu asfel de carti!
uite niste carti care merita citite:
http://ioanaradu.com/top-10-carti-de-citit-2017/

| ALGator a răspuns:

Merita citita daca ai interes pentru asa ceva, dar cu spirit critic. Pentru ca exista o miscare de amatori intelectuali care incearca sa zugraveasca o imagine idealizata a Daciei.
Interesant e ca si Ceausescu, megaloman fiind, era obsedata de "maretia" Daciei, asa ca nu sunt sigur ca comunistii au descurajat miscarea asta. Pur si simplu e de proasta calitate.
Rigurozitatea stiintifica trebuie sa primeze.
http://acum.tv/articol/73833/

| minrest a răspuns:

Este o carte pseudostiintifica, scrisa de un diletant, Densusianu, cu care stiinta nu se ocupa, pentru ca nu avanseaza teorii stiintifice, dar care respinge ea insasi datele si metodele acceptate de stiinta. Cartea prezinta o civilizatie imaginara, civilizatia Pelasga, care ar sta la baza civilizatiei Europene.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Nu era istoric, de aceea am precizat ca era diletant. Preocuparea lui a fost sa gaseasca formulari plauzibile, nu sa se informeze. El se adresa numai celor ce vroiau sa creada ca Dacii au stat la baza civilizatiei Europene. Autorii antici greci numeau ''Pelasgi'' popoarele care au locuit Grecia inaintea lor. Cum nu stiau mai nimic despre acestea, era un termen generic si conventional, cum am spune acum ''indigeni''.

| AFR81 a răspuns (pentru tehno125482):

Cartile de istorie sunt povesti de adormit copiii, nu? Nu mai citisem de mult o asa prostie fenomenala pe TPU.

| tehno125482 a răspuns (pentru AFR81):

Daca nu-i atceptata de stinta da e poveste de adormit copii

Răspuns utilizator avertizat