| Radu_Madalina_1991 a întrebat:

Ce piese de teatru a scris Ion Luca Caragiale?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Citeste mai multe aici.Nu am mai auzit pana acum ca cineva sa nu cunoasca operele lui Caragiale.Esti de tot rasul:http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_operelor_lui_Ion_Luca_Caragiale

| Aberdeen a răspuns:

BUNA!
-O scrisoare pierdută;
-O noapte furtunoasă;
-D'ale carnavalului;
-Conu Leonida față cu reacțiunea;
-Napasta(am citit-o, este lunga si foarte frumoasa);

Sper ca te-am ajutat.O zi buna iti doresc.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Ion Luca Caragiale a scris comediile"O scrisoare pierduta", "O noapte furtunoasa", "D'ale carnavalului", "Conu Leonida fata cu reactiunea" si drama "Napasta". Nu te lua dupa raspunsul utilizatorului dip3dip, care ti-a enumerat si unele momente si schite ale lui Caragiale, ca de exemplu "Bubico", "Vizita", "D-l Goe", "Baclaureat", "un pedagog de scoala noua" etc> Acetsea fac parte din genul epic, deci nu din cel dramatic (nu sunt piese de teatru), asa ca te rog fii atenta.

| maria6 a răspuns:

Comediile
O scrisoare pierdută
O noapte furtunoasă
D'ale carnavalului
Conu Leonida față cu reacțiunea
si drama Napasta
(celelalte nu sunt piese de teatru, sunt schite).

| dip3dip a răspuns:

O scrisoare pierdută
O noapte furtunoasă
D'ale carnavalului
Conu Leonida față cu reacțiunea
O soacră
D-l Goe
Bubico
Vizita
Dascăl prost
Un pedagog de școală nouă
Bacalaureat
Reportaj
25 de minute...
Temă și variațiuni
Boris Sarafoff!
Atata imi vine acum in minte... Fundita?