| Park1Suin a întrebat:

Ce reprezinta cartea pentru voi? Ce tipuri de carti cunoasteti? Cum ar fi viata oamenilor daca nu ar exista cartile? Care este rolul cartii in evolutia umanitatii?

Răspuns Câştigător
| AndradaRoxana9 a răspuns:

1. Ce reprezinta cartea pentru voi?
Raspuns :Cărţile sunt fluturi cu care zburăm prin propria noastră minte, sub bolta uriaşă a ţestei noastre. Niciun aparat de zbor nu te-a dus atât de departe.
2.Ce tipuri de carti cunoasteti?
Raspuns : Hmm, cunosc foarte multe tipuri de carti. Imi plac in general cele SF si cele de groaza. Acestea nu ma plictisesc niciodata.
3. Cum ar fi viata oamenilor daca nu ar exista cartile?
Raspuns :Imagineaza-ti ca o carte este felul omului de a avea aripi ca si ingerul. Odata ce ea dispare iti pierzi aripile si nu mai pot zbura niciodata!
4. Care este rolul cartii in evolitia umanitatii?
Raspuns big grinaca nu ar exista cartile oamenii ar fi ca niste obiecte, nu ar mai detine rolul de fiinte superioare. Oamenii sunt superiori fiindca iau intelepciunea din carti si redau in altele un alt model. Prin aceasta metoda oamenii au ajuns in esenta invataturii.
Un rol foarte mare in evolutia umanitatii il are cartea, ea este un izvor care va ramane pentru totdeauna cea mai buna sursa de invatare. Oamenii au inventat lucruri noi doar pentru ca au citit si au invatat din carti.

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

O calatorie in timp si spatiu,o minune,o enigma,cel mai bun prieten.
Sf,Fictiune,psihologie, dezvoltare personala, poezie, teatru, nonfictiune.Viata ne-ar fi mai saraca in bucurii si am cunoaste mai putine lucruri despre univers.Am ajuns pana aici pentru ca s-a inventat tiparul:stiinta, arta, conversatie, orice e in carti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea reprezinta totul! Asta este cel mai bun raspuns!
Pai viata oamenilor ar fi la pamant fara carti si deja cred ca se cunoaste asta. Rolul cartii in evolutia umanitatii este aproximativ de 99%.
P.S: fara carti nu se poate!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

1. O gura de aer proaspat intr-o lume prea aiurita.
2. Mult prea plictisitoare, lipsita de magie, de vise si de idealuri.
3. Ar avea un rol important daca umanitatea ar citi mai mult si ar citi opere cu adevarat interesante, capodopere literare in locul "cartilor" despre vampiri si morti (aceiasi poveste expirata cu detalii schimbate pe care oricine o poate scrie) Deocamdata nu putem vorbi despre o evolutie literara ci despre o "involutie" sau cel putin stagnare.

| BrokenArrow a răspuns:

O carte poate fi multe lucruri.
E... pata care-i oferă culoare desenului.
Ne infrumuseţează viaţa, dar in acelaşi timp ne poartă spre o altă lume. E ca un portal intre 2 dimensiuni.
E o sursă grozavă de informaţii, ca un izvor.
Parcă cu fiecare pagină citită ţi se dezvăluie nişte lucruri ascunse de mii de ani, lucru care iţi taie respiraţia şi iţi face inima să bată frenetic.

| StefaniaM a răspuns:

Sa ne gandim... Daca n-ar fi existat cartile, n-ar mai fi existat telefoanele, calculatoarele si alte chestii de care avem nevoie.Si te ajuta ca sa nu te plictisesti cand ai tableta confiscata laughing

| Ironicnαme a răspuns:

Cartea este, pentru mine, o sursă de inspirație a vieții și o lume unde totul este posibil, aceasta fiind mai mult valabilă pentru basme.
Tipurile de cărți care m-au cucerit cu adevărat au fost cele de dragoste și cele cu acțiune multă.
Viața oamenilor fără cărți este plictisitoare și evident, cel ce nu citește nu are un vocabular dezvoltat, și-l folosește pe cel de ''cartier''.
...Și am ajuns la întrebarea mea preferată! Rolul cărții în evoluția umanității este valoare sentimentală ascunsă, autorii ce compun zi de zi, noaptea, lunea, sunt oameni cu un suflet deschis și curat. Mai toți autorii au dorit să schimbe prin versurile lor umanitatea care creștea din ce în ce mai multe spre răutate. Nu toți oamenii s-au schimbat, însă majoritatea au realizat că viața fără carte nu e o viață trăită cu adevărat.