| Kasia a întrebat:

Ce rol are lectura in dezvoltarea personalitatii?

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Te ajuta sa iti dezvolti niste idealuri,vise si sa iti formeze bazele pentru a putea sa le atingi!
Iti dezvolta capacitatea de auto-cunoastere de sine! Iti reflecta niste adevaruri de viata cu invataminte,ca sa poti sa eviti anumite obstacole.
Te face sa reflecti asupra lucrurilor care le-ai realizat si sa iti crezi o imagine de asamblu asupra vietii tale.
Te ajuta ca sa devii un om intelelept,cumpatat si sa te simti bine in pielia ta.
Iti largeste orizonturile si te ajuta sa devii o persoana matura.
O persoana matura fiind acea care stie sa isi ia proprile decizi,fara a le regreta care se stia adapta in orice imprejurare si situatie.
Iti arata ca in unele grupuri trebuie sa te stii camufla,integra,adapta pentru a putea comunica.(vb in special de un colectiv cu deficit mare de intelegere) Iti demonstreaza ca respectul se castiga nu prin pumni care ii dai (desi conteaza si asta pentru unii) si conteaza si ce ai in cap.
Iti arata ca totul e o provocare,si viata in sine si doar cei puternici si pregatiti pot supravietui.
Te ajuta sa atingi culmi inalte,pentru a te forma ca om si care nu lasa totul la voia intamplari.
In carti ti se arata ca nu totul se rezolva cu pumni si cu injuraturi.
Iti scoate la iveala calitatile pe care trebuie sa le dobandeste pe parcursul vietii si de care nu te poti lipsi.
Iti arata ce insemna un om hotarat,acesta trebuind sa fie si pregatit pentru a scoate cele mai concrete,corecte afirmati.
Pentru a deosebi o utopie de realitate.
De ajuta sa iti gasesti un tel si vrea sa iti demonstreze ca daca muncesti si ai ambitie poti atinge acel tel.
Iti arata ce oamenii ar trebui sa ai in jurul tau,oamenii care sa te puna intr-o oarecare dificultate sa te stimuleze.
Fiecare om la randul sau invata.
Cartile iti scot la iveala ca nu orice se cumpara cu bani, intelepciunea, cumpatarea, sentimentele, fericirea sunt ceva de nepretuit si nu isi pot gasi un echivalent.
Iti atrage atentia asupra unor concepti gresite.Iti subliniaza faptul ca trebuie sa fii matur sa realizezi ca gresesti, te inseli si ca e o calitate sa exprimi acest lucru (sa atragi atentia asupra faptului ca ai gresit)
Te ajuta sa accepti si parerea/perceptile celorlati fara ciuda sau invidia daca le consideri bune si corecte si sa admiri acea persoana, sa il iei ca un model.
Iti atrage atentia asupra faptului ca toti suntem egali.
Iti creaza sentimentul de individualism si te detaseaza sa crezi ca numai tu ai dreptate si parerile tale sunt doar cele care conteaza fiind corecte.Cand ceri parerea cuiva, nu trebuie sa fii strans legat de perceptia ta si acceptand doar ce iti convine sau doar ce vrei sa auzi.

4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Foarte mult.Este un factor esential, daca vrei.Si dezvolta nu numai personalitatea, ci si inteligenta, imaginatia, atentia etc.

| Niklauss a răspuns:

Cu cat studiezi mai mult cuatat esti mai destept si de la o anumita varsta incepe si intelepciunea si te ajuta sa te exprimi mai bine in ceea ce vrei sa spui nu sa nu poti lega 2 cuvinte. Funda?

| Adrianetc a răspuns:

Depinde, iti dezvolta capacitatea de a te exprima (ma refer la carti moderniste, academic exprimate), iti dezvolta imaginatia dar te poate si afecta, m-am gandit la asta si iti poate baga lucruri in cap fara sa-ti dai seama, te poate indoctrina, daca citesti carti despre oameni pesimisti despre perspectiva lor despre viata, te influenteaza si pe tine tot negativ si pesimist. Lectura in general este buna dar trebuie sa stii cum sa iti asimilezi informatiile

| matei2000 a răspuns:

Lectura te poate face mai intelept, cum sa te porti, sa fii constient de necazuri si chiar sa te exprimi corect in limba romana sper ca ti-am fost de ajutor.