| Lizzu a întrebat:

Ce scriitori romani interbelici cunoasteti?
As vrea sa le aflu numele a cator mai multi dintre ei pentru a le cauta operele.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Am uitat sa mentionez scriitorii Hortensia Papadat-Bengescu, Gib I. Mihaescu(si doar ce mult mi-a placut romanul sau "Donna Alba''), Garabet Ibraileanu(este si mare critic literar, dar cocheteaza si cu proza prin romanul "Adela"), Mihail Sadoveanu(conttinuandu-si creatia si in perioada postbelica, dar inceputurile operelor sale dateaza din interbelic) si poetul George Bacovia

7 răspunsuri:
| aisberg a răspuns:

George Calinescu,Camil Petrescu,Liviu Rebreanu, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Lucian Blaga, Mihail Sadoveanu...

| bogdan72 a răspuns:

Cei mentionati anterior + Mircea Eliade, Mihail Sebastian, Gib. Mihaescu, Cezar Petrescu, H.P. Bengescu, Garabet Ibraileanu, Ilarie Voronca, Camil Baltazar, Nichifor Crainic, Adrian Maniu, Pamfil Seicaru, Ionel Teodoreanu, Mateiu Caragiale, Vasile Voiculescu + poetii de avangarda; si altii pe care nu i-am mai mentionat.

| Euletitia a răspuns:

Buna!
Prozatori: Camil Petrescu, Cezar Petrescu, Liviu Rebreanu, George Calinescu, Mircea Eliade, Cella Serghi, Ionel Teodoreanu, Grigore Bajenaru, Mihail Sebastian(este autor si al unor celebre piese de teatru, nu doar proza), Mihail Drumes etc
Poeti: Tudor Arghezi(a scris si proza, dar a ramas consacrat pentru poeziile sale, deci l-am enumerat la poeti), Ion Barbu, Lucian Blaga, Vasile Voiculescu, Ion Pillat etc
Daca te intereseaza si titlurile semnificative ale operei unui anume scriitor din acestia, lasa un meaj si te lamuresc!
Succes!

| Lizzu explică:

Va multumesc happy

| Lizzu explică (pentru Euletitia):

Mersi,Letitia happy am comandat "Lorelei", "Adela" si "Donna Alba", dupa indicatiile tale si in urma citirii unor recenzii despre ele.

Am observat ca citesti mult, multumesc pentru raspuns. Daca vreodata iti voi cere niste recomandari pentru titluri de carti, sper sa nu te deranjez happy
O zi buna.

| Exilee a răspuns:

Interbelici?
In traditionalism:Ion Pillat, Vasile Voiculescu, avangardism ( IOn Vinea, Ilarie Voronca), Modernismul ( E. Lovinescu)

Ma rog, ar fi: Petrescu, ELiade, Calinescu, Sadoveanu, Benegescu Hortensia Papadat, Camil Petrescu, Luciang Blaga.

| Lizzu explică (pentru Exilee):

Mersi happy