| anonim_4396 a întrebat:

Ce scriitori romani va plac cel mai mult?

8 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

O-ho,ar fi destui! dar exista cineva care pur si simplu ma baga-n boala:Urmuz!
Asa stie omu` asta sa arunce in aer actul artistic,sa reinventeze paradoxul,sa fie complet liber in cap,sa aiba umor.
Uite, daca vrei sa-l rasfoiesti, o poti face aici:
http://biblior.net/category/autori/urmuz

| alexcristi a răspuns:

Mihai Eminescu, Ion Luca Caragiale

| Levana a răspuns:

În materie de proză, Eliade, e un geniu love struck
Şi în materie de poezie, sunt fana lu' Bacovia.

| annaliana a răspuns:

Ca poet imi place Toparceanu(sa citesti "In jurul unui divort","Bacilul Koch")si Miron Radu Paraschivescu("Hanny"), iar ca scriitori, I.L.Caragiale,Mircea Eliade, Camil Petrescu(dar trebuie sa fii mai mare ca sa intelegi ce vor sa spuna).

| Cristiana1906 a răspuns:

Mihai Eminescu
Vasile Alecsandri
Mircea Eliade
Ion Creanga
Mihail Sadoveanu
etc...

| MihaiEminescu666 a răspuns (pentru Cristiana1906):

Oh, sunt pe primul loc... Multumesc love struck

| Rill a răspuns:

Caragialelove struck, Eliade, Mihail Drumes, Rebreanu, George Calinescu, Camil Baltazar.

| MihaiEminescu666 a răspuns:

Eu.