| chuckmanson a întrebat:

Ce sunt zmeii mai exact?
Sunt niște uriași malefici sau un fel de dragoni/șerpi uriași/hidră?

Răspuns Câştigător
| Antisistem11 a răspuns:

In mitologia românească zmei sunt uriași cu forte supranaturale care pot aparea si sub forma de balauri.

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai bine decât pe Wikipedia, cine vrei să îți explice?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Zmeu
Metaforic vorbind, mai poate insemna și un om viteaz, puternic...

| gabicoo a răspuns:

Zmei se cred cei din actuala guvernare!

| wildthing a răspuns:

Da-i un telefon lui Greuceanu si roaga-l sa faca o descriere.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Un fel de dragoni/balauri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zmeii?
Sunt doar niste cartoane usoare pe care le tin copiii de sfoara.
Si se inalta.

| 1234568807 a răspuns:

Zmeii sunt aia care fac pe smecherii laughing)

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ca un fel de dragoni, dacă știu bine!

| Antisistem11 a răspuns:

Intreaba l pe petre ispirescu autorul celebrului "praslea cel voinic si merele de aur".