| TheCuTeGirl a întrebat:

Cele mai celebre poezii de cultura generala suunt? de poeti din Romania

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Recomand lectura integrala a operelor lui Mihai Eminescu, George Bacovia, George Cosbuc, Vasile Alecsandri, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Lucian Blaga, Nichita Stanescu si cat mai multe poezii de Magda Isanos, Otilia Cazimir, Ion Minulescu, Alexandru Macedonski, George Toparceanu. In zilele astea cand se citeste din ce in ce mai putina poezie, te felicit ca ai ales sa-ti imbogatesti astfel cultura generala!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Excelent. Chiar nu mai am ce spune! Doar ca m-as limita la Arghezi, Bacovia, Eminescu si Nichita Stanescu, Blaga, Ion Barbu. Restul sunt impostori.In fine! Minciulescu e interesant.

| Kaℓi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cosbuc, Toparceanu si Alecsandri sunt impostori?
Sau Macedonski? happy
N-as zice.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Kaℓi):

Sunt si ei excelenti.Dar nu au atins abisul frumusetii. Din punctul meu de vedere.
Cand viata e asa de scurta, as alege cu lacomie sa citesc cat pot!
Poate am gresit cuvantul de 'impostor', doar ca sunt neglijabili. Ca sa dau un exemplu: daca vad 10 fete pe strada, fiecare cu frumusetea ei, voi alege poate numai una, care sa ma si inspire! Asa si cu poetii! Sunt absolut sigur ca si celelalte vor gasi pe cineva, ca si pomana are limitele ei...
fii sigura ca in graba am citit si pe poetii tai de care ti-e mila, chiar integral, dar rapid. Daca-i stiu, nu ma mai intereseaza! Nu-i dispretuiesc, mi-au fost candva calauze.
Dar atat!
cu drag
dorin

| Kaℓi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Te invidiez, eu nu pot spune ca am citit integral pe nimeni! happy
Esti cam sever cu literatii, parca tu ai spus despre Tolstoi ca era tampit, nu? big grin
Candva o sa-ti scriu o poezie. Ii critic mereu pe tinerii care scriu versuri si proze pe aici si ma simt vinovata pentru rautatea mea... asa, voi ispasi, supunandu-ma exegezei talewinking
Cu drag,
Kali

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Kaℓi):

Abia astept sa-mi scrii o poezie, dar nu in sensul Toparceanu, ca acelea sunt altceva.
Nu am citit integral decat vreo 5 scriitori, si nu o data, de multiple ori si tot i-as mai citi. Fac economie!
Am zis, adevarat ce am zis de Tolstoi (Lev), imi place si Alexei, dar e mai putin profund!
Dar as vrea sa ma intelegi, ca la mine 'tampit', e o mangaiere, un cuvant de lauda! Cum sa ma exprim?:e altfel decat altii fara a fi genial! Iti place formularea?
Parerile mele sunt doar ale mele! Daca ai altele, dupa studiu si cu argumente...pentru mine e o.k.
Sunt sever cu timpul meu, nu vorbesc si nu citesc, cum sa zic 'second hand'. Sunt zgarcit! Cum sa nu citesti Shakespeare integral, dar sa o citesti pe, sa zicem :Sandra Brown.
Cum sa asculti manele, cand nu ai ascultat Beethoven. Imi cer scuze ca am viata prea scurta, ma zgarcesc cu ea, draga interlocutoare!
cu drag
dorin

9 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

'Catelus cu parul cret'!
Mai era una care-mi placea:
'merge-un bobocel pe lac:mac, mac, mac ...mac mac mac,
baie astazi vreau sa fac...iar mac de 3 ori, dar pe lac sunt inca doi, iar mac de 3 ori...etc.E frumoasa poezia si e si pe cantec!

| Kaℓi a răspuns:

Ce inseamna "poezii de cultura generala"?

| TheCuTeGirl explică (pentru Kaℓi):

Scuze, m-am exprimat gresit. dar ma refeream : ce poezii ar fi bine sa le sti, adica care sunt cele mai faimoase big grin

| diuluss a răspuns:

Luceafarul, Ce te legeni, Somnoroase pasarele(Mihai Eminescu)

Plumb(Bacovia)

Iarna pe ulita(George Cosbuc)

Moartea Caprioarei(Nicolae Labis)

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii(Lucian Blaga)