| Deni0401 a întrebat:

Ceva carti bune?(de preferat romane de dragoste sau romane istorice)

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Romane istorice? big grin Perfect. O sa-ti las cateva care mi-au placut mie foarte mult, interesante si usor de citit. Chiar daca vorbim de carti bazate, in mare parte, pe izvoare istorice, talentul literar al autorului este foarte important.
"Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" - D. A. Durham
"Marea carte a inumanitatii" - Matthew White
"Hitler" - Ian Kershaw
"O istorie a Europei" - Norman Davies
"O scurta istorie ilustrata a romanilor" - Neagu Djuvara
"Razboiul lumii - Epoca urii" - Niall Ferguson
"Cleopatra" - Stacy Schiff
"Istorii" - Herodot
"Vietile celor 12 Cezari" - Suetonius
"Romanul Cartaginei" (3 volume) - Patrick Girard
"Insemnari zilnice" - Carol al II-lea. Sunt peste 5 volume, daca imi aduc bine aminte.
"O istorie a Bizantului" - T. Gregory
"Nasterea, nunta, inmormantarea la romani" - Simeon Florea
"Nimic de invidiat. Vieti obisnuite in Coreea de Nord" - B. Demick
"Ciuma. Istoria mortii negre" - K. Bergdolt
"Medicii nazisti. Exterminarea medicala si psihologia genocidului" - R. J. Lifton
"O istorie a piratilor" - N. Cawthorne
"Istoria vrajitoriei in Occident" - C. Arnould
"Inchizitia" - Toby Green si multe altele care nu-mi vin la ora asta in minte.

4 răspunsuri:
| sammy7 a răspuns:

Al 5 val
Marea nesfarsita

| jon987654321 a răspuns:

Arta razboiului sun tzu.

| ionutzbeam a răspuns:

Harry potter