| Abracadabraash a întrebat:

Ceva romane interesante? ( pentru 15-16 ani)Vreau sa imi ziceti foarte pe scurt si despre ce este vorba in romanul recomandat de voi. multumesc big grin
gen: elevul dima dintr-a 7 thinking
vreau romane cu ceva dragoste, sa nu fie plictisitoare, drama...

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"Lorelei''-Ionel Teodoreanu
"Accidentul'', "Orasul cu salcami''-Mihail Sebastian
''Tess d'Urberville", "Doi ochi albastri''-Thomas Hardy
"Mataniile''-Florence L. Barclay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciresarii-Constantin Chirita
http://www.e-referate.ro/......03-18.html

| Teardrop a răspuns:

Ah, nu prea citesc eu romance-uri.

Emiliy Bronte: "La Răscruce de Vânturi" - este o poveste încurcată, în care se evidenţiază extrem de bine parşivitatea umană. Aici am întâlnit cel mai scârbos şi rău personaj, şi crede-mă, am citit multe cărţi poliţiste, cu mulţi nenorociţi.
Povestea e frumoasă. Este vorba de iubirea dintre doi oameni care-au crescut împreună.

Agatha Christie - "Conacul dintre dealuri" - Deşi la bază e un roman poliţist, are o poveste de dragoste atât de frumoasă, de inocentă şi de simplă, încât n-are cum să nu îţi placă.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Dacă tot ai menţionat Elevul Dima dintr-a 7-a, recomand Invitaţia la vals, scrisă tot de M. Drumeş. E roman de dragoste, puţin cam trist în final, dar e foarte bine realizat.
Femeia în alb de Wilkie Collins, nu are o acţiune atât de complexă şi uneori e greu de înţeles, însă are o urmă de mister, suspans.
Kafka pe malul mării, Pădurea norvegiană de Haruki Murakami. Murakami e un scriitor extraordinar de bun. Prima carte e despre un adolescent care fuge de acasă, a doua despre un bărbat care îşi aminteşte de anii tinereţii. Sună plictisitor, dar te asigur că sunt departe de aşa ceva.
La picioarele eşafodului, Laleaua neagră ale lui Dumas sunt uşor dramatice, în special La picioarele eşafodului. Nu ştiu sigur dacă o s-o găseşti, nici nu ştiu cum am găsit-o eu pe a mea, dar merită căutat.
Scaramouche de Rafael Sabatini e dragoste, dramă, răzbunare. Mie mi-a plăcut extrem de mult.

| Byucc a răspuns:

Nu plange sub clar de luna -Heather Davis
Split- Tara Moss
Jurnalul unui adolescent timid- Stephen Chbosky
Jocurile Foamei- Suzanne Collins
Divergent- Veronica Roth

| Love79 a răspuns:

Iti recomand Ingerul Noptii. Este format din patru volume. Este imbinata dragostea cu drama. Caut pe net si poti citi primele doua capitole din fiecare volum. big grin