| HrănescPorciCuLingurţa a întrebat:

Vreau si eu sa citesc niste carti, sa ma avant prin literatura. Niciodata nu mi-a placut literatura lui Sadoveanu, decat Baltagul...cartile lui mi se par plictisitoare. Vreau ceva cu actiune, suspans, dragoste, drama, daca ma intelegeti. Ceva cen Elevul Dima dintr-a saptea, Dracula, Amurg, La rascruce de vanturi, Pe aripile vantului, Laleaua neagra. Vreo idee?

12 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Rem cartarescu, domnisoara christina, maitreyi-eliade.crima si pedeapsa, fratii karamazov-dostoievski.maestrul si margareta-bulgakov.eseu despre orbire-saramago. femeia nispurilor-kobo abe.autostrada din sud-cortazar.metamorfoza,colonia penitenciara-kafka.moara cu noroc, mara-slavici.la hanul lui manjoala-caragiale.seria maigret.noua pitici-agatha christie. taras bulba-gogol.stergarul cu cocos, garda alba-bulgakov.eu,robotul-asimov.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu am inteles daca te referi doar la cartile cerute la scoala! Daca nu,eu iti ofer bibliografia scriitoarei Rodica Ojog- Brasoveanu,care are si romane si carti politiste,si istorice si de spionaj... Actiune in toata regula! Eu am citit intamplator o carte de-a ei! Urmarea a fost ca mi-am facut abonament la biblioteca judeteana si i-am citit toate cartile pe care le avea biblioteca! Mi-au placut grozav!
Acuma, eu nu stiu ce varsta ai tu, ca nu sunt chiar pentru copii de scoala generala!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C8%99oveanu

| whatevernvm a răspuns:

Pff...cieste Agatha Christiehappy Sunt impresioanante romanele eihappy sau citeste romane politiste gen"Tacerea mieilor". SUnt pline de suspans, actiune si misterhappy

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ar fi astea:
George Sovu-declaratie de dragoste
Charlotte Bronte-Jane Eyre
Cathy Kelly-secrete din trecut
Jane Green-casa de pe plaja
Iti recomand majoritatea cartilor din colectia "chic". Sunt usoare, facute pentru internauti, pline de actiune, aventura, dragoste, umor, drama. Tot ce vrei! [sunt putin am scumpe dar merita, parerea mea]
Lectura placuta!

| Kyuubimon a răspuns:

Seria de carti ''Casa Noptii'' de P.S.Cast,Cainele din Bascherville, Coliba unchiului Tom, romane politiste cu Sherlock Holmes sau cu Miss Marple. Lectura placuta!

| elena_3173 a răspuns:

Buna!
Daca iti plac cartile politiste poti incerca sa citesti cartile Agathei Christie sau Rodica Ojog-Brasoveanu sau ''Amandoi'' de Liviu Rebreanu, ''Balzac si mica croitoreasa chineza'' de Dai Sijie, ''Rosu si negru'' de Stendhal, ''Suflete tari '' de Camil Petrescu, ''Crima si pedeapsa'' de F.M.Dostoievski si daca pana la urma tot nu-ti vin idei intreaba bibliotecarul/bibliotecara de cartile pe care ti-ar placea sa le citesti.
Bye! wave kiss

| StarDust a răspuns:

Iti recomand un port la rasarit sau fiul ratacitor de Radu Tudoran. au fost destul de dragute. sau invitatie la vals. penultima carte citita de mine a fost obiecte ascutite de gillian fllyn. e cu crime

| GAFan a răspuns:

SA UCIZI O PASARE CANTATOARE de Harper Lee(mi-a placut-o la nebunie)
padurea norvegiana de haruki murakami
o vara fara de sfarsit de lee martin

| Zmeurik1 a răspuns:

"jurnalele vampirilor", "invitatie la vals", " de veghe in lanul de secara"

| HrănescPorciCuLingurţa explică:

@Elianna- cartile cerute la scoala ma plictisesc...Multumesc pentru sfat! Multumesc tuturor!

| xxxxx_8576 a răspuns:

Mai bine ai citi romanul ion ori cel mai iubit dintre paminteni

| ralucutzzza14 a răspuns:

Invitatie la vals de Mihail Drumes
O scrisoare pierduta tot de el
Aripile dragostei de Claudia Zamfirescu