| lusinda99 a întrebat:

Cine imi poate da definitia metaforei (nu e pentru o tema, trebuie sa invat pentru teza la romana)? Cel mai rapid raspuns dau funda.

Răspuns Câştigător
| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Metafora este o figură de stil prin care se trece de la sensul obișnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparații subînțelese. Procesul de realizare a metaforei constă în "punerea semnului identității între două obiecte diferite (lucruri, ființe, persoane) prin numele lor, pe baza unei analogii". Metafora este o figură de stil esențială, întrucât ea stă la baza altor figuri, cum sunt personificarea, alegoria, metonimia, sinecdoca, epitetul. Sper ca te-am ajutat. Funda?

2 răspunsuri:
| Enachescu23 a răspuns:

Metafora (din greacă: metapherin) este o figură de stil prin care se trece de la sensul obișnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparații subînțelese. Procesul de realizare a metaforei constă în "punerea semnului identității între două obiecte diferite (lucruri, ființe, persoane) prin numele lor, pe baza unei analogii".