| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema maine dau teza la romana si nu am niste lectii cum ar fi relatia de omonimie : cine imi poate spune ce este aia? si inca o problema trebuie sa fac o compunere de 10-15 randuri in care sa argumentez ca poezia Asteptare, de Octavian Goga, este opera lirica, explicandu-i si titlul prin raportare la continutul textului...Am modelul de teza de la o alta clasa care a dat teja teza si fac romana cu aceeasi profesoara va rog ajutatsima nu este tema mea daca nu puteti la compunere macar la relatia de omonimie va rog mult [vreau macar definitia] FUNDA + vot pentru toti care raspund :*:X va rog multt...pwpii:X

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Relaţia de omonimie:http://www.limba-romana.net/lectie/Omonimie--relatii-semantice-/97/

Compunerea:
Genul liric cuprinde totalitatea operelor literare, în versuri, în care autorul se exprimă în mod direct, prin imagini artistice şi figuri de stil.
Poezia "Aşteptare" de Octavian Goga, aparţine genului liric, deoarece este presărată cu imagini artistice *percizezi felul lor* *dai exemple. De asemenea, şi figurile de stil îşi fac apariţia aici: *precizezi figuri de stil din poezie* împreună cu * figura de stil cea mai folosită*. Exemple:... (le precizezi tu).
Textul dat spre analiză descrie ---- (precizezi tu), având în centru ----.
În prima strofă, (prezinţi timpurile verbale folosite de autor,)Formele verbelor, sentimetele pe care le denotă.
Strofa a doua -----
Precizezi măsura şi felul rimei.
Poezia se încheie cu o notă de tristeţe/bucurie. (detaliezi).
Prin totalitatea elementelor enumerate mai sus, putem dovedi că textul aparţine genului liric.

Ce ţi-am dat eu e un "schelet". În fine, sper că te vei descurca!
Baftă la teză!

| girls97 a răspuns (pentru blueangel99):

Sti am dat deja tezahee hee dar orkm bun rasp tau

| blueangel99 a răspuns (pentru girls97):

Mă bucur că am reuşit să te ajut.
Oricum, e bine să ai un model de compunere argumentativă.
Dar voi nu aţi învăţat asta la şcoală? raised eyebrows

| girls97 a răspuns (pentru blueangel99):

Ba da.doar k eu am cam lipsit big grin