| toyyfactorii a întrebat:

Cine îmi poate da o morala pentru o parabola?

Răspuns Câştigător
| lidia2000 a răspuns:

Numai ridicat pe aceasta culme a vietii morale printr-o iubire deplina si ne­conditionata, care constituie paradoxul sublim al moralei crestine, crestinul va par­ticipa la marea bucurie a ospatului pregatit pentru cei ce se invrednicesc sa traiasca in comuniune de iubire cu Dumnezeu si semenii sai.Din paraola fiului risipitor funda

1 răspuns:
| Finetti1313 a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......69278.html
http://poetamariabarbu.wordpress.com/parabole-noi/
Gasesti morala la sfarsit, daca nu poti sa spui ca " Povestire alegorică cu un cuprins religios sau caracter moralizator (...) transpune invatatura/morala (...)"