| BlackRaven45 a întrebat:

Îmi spuneţi urgent o parabolă religioasă scurtă şi morala ei? Dau fundă şi vot!

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Uite aici una ce este similara cu o pilda a lui Isus:
https://www.youtube.com/watch?v=95SFHmiV8Bg

Pasarea Colibri - Nastratin Hogea
"Nastratin Hogea odata fiind la o nunta chemat,
Se duse in haine simple ca sarac biet imbracat.
Nuntasii astfel vazandu-l nici in seama nu-l baga
Ci pe cei cu haine scumpe sa trateze alerga
Si dupa ce asezara la masa pe toti frumos
Il pusera si pe dansul in coltul mesei de gios.
Nastratin vazand aceasta se scula, in graba alerga,
Si pe un al sau prieten sa-i dea hainele-l ruga
Dandu-i hainele acela se imbraca galant, pe loc
Puse si o blana asupra-si cu postav rosu, de foc
Si asa mergand el iarasi la nunta ce-a fost chemat
Cum il vazura nuntasii cu cinste l-a-ntampinat
"Poftim, poftim Hogea efendi" catre dansul tot zicand
L-au pus tocma in fruntea mesei, fiecare loc facand
El daca sezu la masa si-a intins maneca-n vas
Zicand: "Poftim poftim blana mananca ce e mai gras"
Il intrebara nuntasii: "Hogea efendi" zicand
"Pentru ce-o faci aceasta si intingi maneca mancand"
Pentru ca el le raspunse
"Eu intai cand am venit cu hainele cele proaste
Nimenea nu m-a cinstit
Iar cand am dat buna ziua abia mi-a zis multamim
Iara cum venii cu acestea
Toti mi-au zis poftim poftim
De-aceea si eu blana sa manace o poftesc
Caci vaz toti privesc la haine
Iar persoana n-o cinstesc."

| KhludCiprian a răspuns (pentru KhludCiprian):

Alta legenda, asta in religia olimpica:
http://en.wikipedia.org/wiki/Daedalus_and_Icarus#Daedalus_and_Icarus

Dedal (Daedal) si fiul sau Icar sunt prinsi in labirint si prin ingeniozitate isi fac pene si le lipesc cu ceara si incep sa zboare ca sa scape din el. Dupa ce zboara, Icar se ridica din ce in ce mai sus si ajunge aproape de soare, iar ceara se topeste si el cade zdrobindu-se.

Arata o poveste in care libertatea si dorinta de a visa libertatea este zdrobita de tirani!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Un sat is dorea un preot care sa fie deosebit de credincios: atunci cand se va ruga pentru ploaie sa ploua, cand se va ruga pentru soare sa fie soare. Episcopul era in incurcatura. Nu era nici un preot care sa vrea sa mearga in parohia aceea.
Intr-un tarziu, un tanar absolvent a zis: "Ma voi duce eu". Mirat, episcopul l-a intrebat: "Cum, ai curajul sa te duci? Poti?" "Da, ma voi duce si ma voi ruga pentru ploaie sau pentru soare, cu o singura conditie: atunci cand vor vrea ploaie, toti satenii sa isi doreasca sa ploua, iar cand vor vrea soare, toti satenii sa isi doreasca sa fie soare".

Morala:
"Cand au ajuns acasa, s-au suit in odaia de sus, unde stateau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul si Iuda, fiul lui Iacov.
Toti acestia staruiau cu un cuget in rugaciune si in cereri, impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Isus, si cu fratii Lui." (Fapte.1:13-14)

| fllu07 a răspuns (pentru anonimg):

Unde scrie asta in biblie? asta cu episcopul laughing

| anonimg a răspuns (pentru fllu07):

Nu scrie in Biblie o asemenea parabola. Daca RoxyRoxana12 ar fi specificat ca doreste parabola din Biblie i-as fi oferit din Biblie.
Daca ar fi crut din punct de vedere strict teologic, raspunsurile ar fi fost multe. Exemplu:
Pilda Subiectul
1. Cei doi datornici - Iertarea trebuie sa aduca cu sine iubirea. (Luca.7:40-43)
2.Semanatorul. Nu toti cei ce raspund afirmativ la mesajul Evangheliei raman fideli Cuvantului. (Matei. 13:3-23; Marcu. 4:3-20; Luca 8:5-15)
3.Graul si neghina. Fii Imparatiei si fiii celui rau sunt pretutindeni; despartirea se va face la seceris. (Matei 13: 24-43)
4. Cei poftiti la cina. Unii oameni irosesc invitatiile la mantuire inlocuind ascultarea cu scuze. (Luca.14: 15-24)

Si exista inca multe asemenea pilde. Dar eu nu stiam ca trebuiesc in Biblie.

| BlackRaven45 explică (pentru anonimg):

Nu trebuia să fie din Biblie. Unde am specificat eu asta? Mersi pentru răspuns! Îţi dau vot!winking