| Karina_Barbu_1997 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie ce este jargonul?

6 răspunsuri:
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Nu st b-n a-k-m, buny e aci. vb mai nkol
merc-y monsieu Teodor! Totul este tres magnifique!
da fuq?! bre vorbesti pe bune?
misto piesa, a ascultat-o si ala!
cred ca prin exemple intelegi mai bine. si daca vrei, uita-te la Coana Chirita in provincie si o sa faci pe tine de ras cand ii vezi, de fapt, cand ii auzi cum redefinesc termenul de francobalta la standarde inaltelaughing
am pus liniuta intre litere ca sa nu ma corecteze robotul TPU

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Cuvinte folosite gresit gen furculision

| Elenuca3567 a răspuns:

JARGÓN, jargoane, s. n. 1. Limbaj specific anumitor categorii sociale, profesionale etc., care reflectă fie dorința celor ce-l vorbesc de a se distinge de masa mare a vorbitorilor, fie tendința de a folosi termeni specifici profesiunilor respective și care se caracterizează prin abundența cuvintelor și expresiilor pretențioase, de obicei împrumutate din alte limbi, sau a celor de îngustă specialitate. 2. (Înv., azi impr.) Dialect, grai. – Din fr. jargon. (sursa dexonline.ro, un site bun, te va ajuta)

| Euuu99 a răspuns:

Jargonul este limbajul unei paturi culte ce vrea sa se distinga printr-o exprimare care sa impresioneze.
In secolul al XIX-lea, s-au folosit excesiv cuvintele frantuzesti.

Sper ca te-am ajutat. happy

| Balan_Balanvladut_1989 a răspuns:

Jargonul este un limbaj specific pentru anumite persoane sau anumite categorii sociale.ex(Doctorul:''PERSOANA ACEASTA SUFERA DE SINDROMUL DOWN'') sau (Baietii din zilele noastre:MASINA ASTA E MISTO sau FATA ASTA E SEXY) sau (Betivii:MA DUC PANA LA BIBLIOTECA SA IAU 2Carti SI 1REVISTA)...etc

| ana2901 a răspuns:

Jargonul este un limbaj specific anumitor categorii sociale, care reflectă dorințele celor ce-l vorbesc de a se distinge de marea masă a vorbitorilor și care se caracterizează prin abundența cuvintelor și expresiilor pretențioase, de obicei împrumutate din alte limbi, sau a celor de îngustă specialitate.
De exepmlu:
Tireaza-pleaca
manareste-da spaga