| Cjay a întrebat:

Cine imi poate spune si mie o compunere despre "Argoul si Jargonul " sau sa imi zica cum sa fac si eu? Multumesc! aveti o funda si va pwpa Jean.:X.

Răspuns Câştigător
| Alina14_7933 a răspuns:

Stai linstit. laughing) let it go, ma bucur ca ti.am fost de folos :*

3 răspunsuri:
| Alina14_7933 a răspuns:

Pai aici, trebuie sa stii definitiile. Jargonul = grupul de cuvinte folosit de un anumit grup de oameni cu scopul de a imrpesiona. Ex : baby, my love, bye bye, ciao, merci, mister, darling, hi; iar Argoul = grupul de cuvinte folosit de un anumit tip de oameni [ categorie ] cu scopul de a nu fi intelesi de ceilalti. Ex : pentru elevi : " profa, sase [ din expresia " stai de sase " ], morcovar [ las ], pasta, tufa, beton, naspa. Iar acum, ca stii defintitiile, bafta la compunere. big hug tot ce va trebui sa faci e sa le folosesti big grin

| Cjay explică:

Ms mult alina dar nu iti pot da funda nu stiu ce arestraight face. chiar voiam sa iti dau funda tie!straight facesad

Răspuns utilizator avertizat