| covaci123 a întrebat:

Cine stie apartenenta la genul liric.

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Genul liric cuprinde totalitatea operelor literale,in care autorul,asumand vocea eului liric isi exprima in mod direct, prin confensiune, fondul reflexiv-afectiv, viziunea asupra lumii, apeland la procedeele expresivitatile artistice si imprimand discursului caracter subiectiv.Trasaturi:prezenta eului liric, limbajul artistic, elementele de prozodie, utilizarea descrierii si a monologului. Funda?

| Draquila a răspuns:

Aparțin genului liric creațiile literare în care se exprimă în mod direct idei, sentimente, trăiri inferioare ale eului liric, ce își face simțită prezența prin mărcile lexico-gramaticale : limbaj expresiv, frecvența verbelor și a pronumelor de persoana I și a II-a, punctuația expresivă.

Sper că te-am ajutat!winking
Fundă? Ți-aș fi recunoscător! big grin

| MuffinBlueberry a răspuns:

Uite:
Apartenenta la genul liric.
Apartin genului liric creatiile literare in care se exprima in mod direct idei, sentimente, trairi interioare ale eului liric, ce isi face simtita prezenta prin marcile lexico-gramaticale: limbaj expresiv, frecventa verbelor si a pronumelor de persoana I si a II-a, punctuatia expresiva. Poezia (numele), scrisa de(autorul), apartine acestui gen literar, textul fiind alcatuit din secvente, avand ca tema(tema textului) Sentimentele eului liric sunt prezentate gradat, poezia conturand imagini de un lirism profund.Limbajul artistic este sugestiv, cu multe figuri de stil, dintre care atrag atentia(enumeri figuri de stil)precum si fascinante imagini artistice realizate cu mare forta plastica prin intermediul carora eul liric isi exprima sentimentele si trairile provocate de(scrii de ce)Caracterul liric al textului este subliniat si prin structurarea in versuri grupate in(cate)strofe, valorificand muzicalitatea limbajului obtinuta prin rima(felul),masura de(cate)silabe si ritmul(ce fel)Titlul poeziei (titlul)dezvaluie subtil continutul ideatic al creatieiartistice, sugerand(ce sugereaza)Marcile lexico-gramaticale ale prezentei eului liric sunt bineconturate, verbe si pronume la persoana (ce fel ), de asemenea, exclamatiile sunt rodulexprimarii directe a impresiilor(care sunt impresiile)Modul de expunere predominant este descrierea, realizata prin folosirea imaginilor artistice si a figurilor de stil care surprind starile fiintei poetice. Timpul si modul verbelor folosite in text evidentiaza starile eului liric, care oscileaza intre realitate si vis, imaginatie.(dai exemple de verbe din text)Lectura acestei poezii mi-a provocat o stare de meditatie si demelancolie.(Opinia ta)

| belle112233belle a răspuns:

GENUL LIRIC-contine operele literare in care autorul iri transmite DIRECT gandurile, ideile si sentimentele prin intermediul eului liric, a; figurilor de stil si al imaginilor artistice.
1.Autorul prezinta realitatea asa cum o vede si cum o simte el, prin prisma propriei sensibilitati.
2.Viziune unica despre lume.
3.Are caracter confesiv, accentul se pune pe trairi.
4."Liric"-vine de la "lira", instrumentul folosit pentru acompaniamentul acestor texte in antichitate.
5. Operele lirice prezinta VIZIUNEA SUBIECTIVA a unui scriitor asupra unui peisaj, asupra propriilor emotii; realitatea este TRANSFIGURATA in functie de sensibilitatea autorului.CONTINUTUL-Se creeaza un univers poetic, cu deosebita forta de sugestie(Ideile poetice); Se creeaza o atmosfera, o stare de spirit (Sentimente, trairi...); Tema-corelare cu campul lexical cu titlu...MARCILE EULUI LIRIC(=vocea autorului in textul liric-ipostaze:indragostit, contemplator, confesor):-PRONUME SI ADJECTIVE PRONOMINALE: persoana intai si a doua; VERBE:persoana intai si a doua; SUBSTANTIVE:cazul Vocativ; INTERJECTII EXCLAMATIVE; STILUL RETORIC:interogatii.exclamatii.invocatii-adresare directa.FORMA,EXPRESIA-1.Limbajul poetic NU EXPLICA, CI SUGEREAZA(de folosit in interpretarea textelor verbale:sugereaza, exprima, reda, reflecta)-favorizeaza sensurile FIGURATE ale cuvintelor.
2.FIGURI DE STIL:epitet; comparatie; antiteza; hiperbola; repetitia; enumeratia; metafora; personificarea; inversiunea.
3.Figurile de stil se coreleaza cu IMAGINILE ARTISTICE:-vizuale:statice si dinamice; auditive; olfactive; tactile.
4.FORMA MUZICALA-ELEMENTELE DE VERSIFICATIE:strofa, vers, masura, ritm trohaic/iambic, rima imperecheata/incrucisata/imbratisata/monorima/rima imperfecta/rima alba.
5.LIMBAJUL
6.MODURILE DE EXPUNEREbig grinESCRIEREA-de tip tablou/portret (elementele tabloului descris/trasaturile fizice si morale; traiectoria privirii; cromatica,forme; prezenta grupui nominal substantiv-adjectiv; figuri de stil; imagini artistice) MONOLOGUL LIRIC; DIALOG FOARTE SIMPLU-Specii:Oda,imnul, doina, idila, satira, pastelul.ATENTIE:OPERA LIRICA NU SE POVESTESTE!