| anonim_4396 a întrebat:

Sall imi puteti spune care este schema de apartenenta la genul epic, liric

1 răspuns:
| trisprior a răspuns:

Pt genul liric (asta e pentru ciclul gimnazial, nu te pot ajuta mai departe)
Poti spune intai definitia genului liric (sentimentele, trairile autorului sunt transmise direct cititorului, prin vocea eului liric sau orice alta formulare ti-a fost predata)
Marcile eului liric (pronume si vb la persoana 1 si a 2-a)
Mod de expunere folosit,exemple de figuri de stil si imagini artistice, descrii ce este prezentat in poezie, cu vorbele tale
Tema poeziei si mesajul
Structura si prozodia (cate strofe are, rima, masura si ritmul)
Si o concluzie de genul "In concluzie, aceasta opera apartine genului liric" sau orice alta incheiere gasesti