| AvalohAlyn a întrebat:

Cititi si carti care va ajuta sau doar literatura? Ma refer la cartile care au potentialul sa va ajute, sa va ofere un suport, de self help.
Cartile care ajuta fiind motivationale/de dezvoltare personala/de sanatate/psihoterapeutice/psihologie etc
De acest gen de carti de suport, ce ati incercat si cum a fost?

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut, Alynn!
Mie îmi place să citesc cărți din domenii cât mai variate, deși, recunosc, 70% din lecturile mele sunt de factură beletristică. Pe lângă acestea, citesc și cărți de psihologie, pedagogie, dezvoltare personală, eseuri, cărți de istorie sau de filosofie, biografii ale unor persoane celebre pe care le admir, am citit chiar și ghiduri de educație juridică sau manuale de științe politice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am încredere în cărțile self-help, mi se par pline de clișee, singurele lucruri care te ajută în cu adevărat în viață sunt experiențele și introspecția.

| TheWznd a răspuns:

Mie nu îmi plac cărțile de dezvoltare personală. Am încercat să citesc câteva și nu m-au ajutat cu nimic.

Pe lângă beletristică, îmi place să citesc și lucrări științifice, în special în domeniul istoriei și a științelor spațiale.