Întrebare recomandată | Claudiu709 a întrebat:

Cum dezvolt placerea de a citi?

27 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Citeste ce-ti place.

| WhiteLife a răspuns:

Pai, mai intai te poti ruga ca sa gasesti o carte care-ti place, apoi cauti mai multe carti asemanatoare pana realizezi cat de benefic e. Incearca mai intai "Doi ani de vacanta" de Jules Verne.

| Holocaust a răspuns:

Citind carti care sa-ti placa?
Daca nu esti mare fan al cartilor, incearca sa te cunosti mai bine, si sa gasesti genu' ala de carti...care sa te fascineze.

| 4b a răspuns:

Asta ma lupt sa fac eu cu fratelo meu...i-am cumparat atatea carti frumoase, pe diverse categorii, poate poate il atrage una.
E important sa fii destept, deci citestewinking

| Aberdeen a răspuns:

Gasesti o carte buna(fie recomandata, fie te ghidezi dupa un titlu mai sugestiv) si vei observa sigur ca respectiva carte te va capiva si o vei lasa greu din mana... dupa vor urma alte cateva ce te vor impresiona sau captiva profund, iar restul vor veni de la sine, si vei invata ca inceputurile romanele sunt de obicei plictisitoare, dar pe parscurs actiunea capata contururi mai ample si mai interesante.

sper ca te-am ajutat.o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, sa citesti este un lucru minunat, un lucru unic, caci viata fara carti este o viata plina de amaraciune.
In primul rand, atunci cand citesti patrunzi in Universul Fabulos al Lecturii, pe care merita sa-l vizitezi de cel putin cateva sute de mii in viata, deoarece mereu va fi diferit.
In al doilea rand, atunci cand citesti, iti apare o usa magica, pe care toti o vor gasi, dar important este sa reusesti sa o deschizi, pentru a patrunde in lumea fictionala a lecturii.
In concluzie, cititul este UNIC!
BAFTA!

| ionutzul31 a răspuns:

Iei o carte cu titlu interesant si ii dai drumu la citit.Cartile sunt ca filmele si trebuie sa gasesti subiectul care te intereseaza cel mai mult.

| Zabbyel a răspuns:

rolling on the floor) rupând paginiile, hmmmmZzZZzzzZZzzz

| Zabbyel a răspuns:

rolling on the floor)))))rolling on the floor)))))cat de mirifică mi-esti love struck asa numesc eu love struck scurt si la obiectiv.
ce mi te intereaza pe tine "dezvoltarea cititului" laughing)
uff pe tine mi te intereseaza prostia mea smug(apreciez asta pe cuvantul meu devil) ahh Te aMo love strucklove struck tE ((((aMoooooo))))))))
si cine imi stie... poate mi te vad si pe la rolling on the floor)))))rolling on the floor))))))) copii spun lucruri trasnite kiss you mwah mwah mwah
traznito hihihihihi

| AwakenTheMonster a răspuns (pentru Zabbyel):

Sper că eşti doar un troll.

| ioana100 a răspuns:

Este o intrebare foarte buna!
Inca din primele zile de cand invatasem sa citesc, parintii m-au obligat sa "devorez" cartile.Erau foarte aspri cu mine la acest capitol, ii uram ca ma fortau sa fac acest lucru, inutil, credeam eu la acea varsta.Cu timpul, am inceput sa fac o mare pasiune pentru citit.Acest lucru m-a ajutat extrem de mult in viata!
Eu zic sa incepi cu cartile "copilariei",chiar daca le-ai auzit de nenumarate ori, sau poate le-ai si citit, dar rau, oricum nu-ti prindewinking
Dupa, poti trece la carti cu nivel de dificultate mai mare, dar treptat. Daca esti pasionat de lucrurile supranaturale iti recomand"Fortele absolute ale raului" sau "Jocurile foamei".Se citesc repede.Nu simt o mare pasiune fata de aceste carti simplute,eu sunt o fire mai reala,prefer scriitorii rusi. Sper sa poti ajunge odata sa citesti cu placere un roman de-al lui Dovstoievksi!
Iti dau un sfat,evita cartile cu vampiri sau alte lucruri" la moda",e o pierdere de timp, iar stilul scrisului si prezentarii actiunii este mai mult decat josnic...
Cu timpul, o sa iti vina placerea de a citii, nu trebuie sa aloci mult timp, 2-3capitole pe zi sunt de ajuns, sau la sfarsit de saptamana, daca nu ai timp!
Sper ca te-am ajutat! Spor la treaba!happy

| SimionAlexandru a răspuns:

Ia o coala alba de hartie, fa-ti un mic calendar (30 de zile), sau creeaza un tabel in Microsoft excel, si provoaca-te in fiecare zi, sa citesti cel putin 10 pagini. Asa iti dezvolti placerea de a citi. Daca te fortezi si iei obiective mari, din prima incercare, vei esua. "Un elefant, ca sa il mananci, trebuie sa il tai in bucati mai mici" tongue Incepe usor. Descopera ce subiecte iti place, ce domeniu, si propune-ti sa devii un adevarat maestru in acel domeniu. Iti doresc mult succes :-) Sa ai o zi superba.
P.S. : Eu sunt pasionat de spiritualitate, psihologie motivationala si inspirationala

| alex500 a răspuns:

Citeste ce-ti place, ce ai vrea sa afli!

| Alsodrfegnha a răspuns:

Inainte de toate, citeste! Ca sa dezvolti ceva, trebuie sa creezi acel ceva mai intai. E imposibil sa nu existe un gen literar care sa te atraga pentru ca despre asta e faza cu literatura... despre oameni, si nu ai cum sa nu iti placa macar ceva la natura umana. Dupa cum ziceam, mai intai citeste o carte pe luna macar (depinde de numarul de pagini) si sa nu incepi cu niste carti care iti par tie musai de citit, gen "Ion" sau "Twillight", ci incepe cu ceva usor si relaxant, care sa iti faca placere. Nu stiu ce sa iti recomand, pentru ca tu inca nu iti stii genul literar favorit, dar incerca ceva de Stephen King, V. Hugo, Camil Petrescu, Dumas sau Eliade. Aaaaa, gata, stiu, "Rosu si Negru" de Stedhal e perfect. Trebuie neaparat sa o citesti love struck Eu de obicei, cand citesc insotesc placerea lecturii cu niste cafea sau un cos de mere, parca citesc mai usor si sunt mai captivata de subiect asa. Try it happy

| Victorita15 a răspuns:

Citeste ceea ce-ti place si te captiveaza. Asta va fi cea mai buna alegere happy Nu e ok sa citesti ceea ce nu-ti place si-ti provoaca discomfort... Asa e la fiecare om big grin Succese :**

| Narcys21 a răspuns:

Prin a citi carti amuzante, mici, care sa nu te faca sa iti doresti sa se termine, carti recomandate de prieteni, interesante!

| Ionut6999 a răspuns:

In primul rand, incearca sa cauti genul de carti care iti plac tie, pentru ca daca vei citi carti impuse de cineva anume (de exemplu o lectura impusa de profesor), nu prea te va atrage. Cauta o carte care sa ti se para interesanta, cand o termini, continua cu carti din aceeasi categorie, cu timpul poti sa citesti si alte genuri de carti, oricum placerea de a citi se dezvolta cel mai mult intre 10 si 15 ani.

| DariusAndi a răspuns:

CITIND multe carti care-ti plac! BAFTA LA CITIT!

| Privacy a răspuns:

Sa-ti spun cum am inceput eu sa dezvolt placerea de a citi. Initial, citeam diverse carti din diferite domenii pana mi-am dat seama ce fel de carti imi plac. In cazul meu romanele politiste. Am inceput sa citesc ce-mi place. Am inceput dupa sa ma orientez spre alt gen de carti si sa vad ce-mi mai place, ce mi se potriveste, etc. Bineinteles, nu ignoram lectura obligatorie de la liceu. Ia-o usor, cu chestii care sa-ti placa, treptat o sa iti placa sa citesti.

| SOLDADO a răspuns:

Iti recomand o carte dea lui Sherlock Holmes cauta pe net sigur gasesti cv...

| Rockafellas a răspuns:

Salut! Trebuie sa citesti mai multe carti diferite si sa iti dai seama ce te atrage. Bafta!

| ruWssOiaLnF a răspuns:

Incepe cu romane mai mici si alege titluri care-ti par interesante...axeaza-te pe genuri care iti plac(S.F., aventuri...intelegi tu).Fii atent la ce citesti si incearca sa intelegi subiectul(altfel cum sa-ti placa?)
Ok...bafta.

| oOoKimikochanOoO a răspuns:

Pai poti incerca sa citesti mai multe carti, romane, povesti etc. si sa vezi care este mai captivanta pentru tine si atunci vei vedea ca o sa ai un fel de "placere de a citi".Cu cat citesti mai mult cu atat vei vedea ca iti place mai mult, deci... spor la citit si toate cele bune!

| Mirana03 a răspuns:

Pentru ati dezvolta placerea de a citi este foarte important sa citesti ce iti place.

| isee a răspuns:

Nu prea poti sa dezvolti ceva, daca nici macar nu exista. laughing Incearca sa citesti ce iti place, citeste sf, daca iti place sau poate literatura, carti pentru scoala. E dragut sa citesti, eu una sunt de parere ca mai bine citesti o carte in 2-3 ore decat sa te uiti la un film. happy

| ocudragos a răspuns:

Nici mie nu prea imi place sa citesc, dar anul asta sora mea a primit de serbare o carte amuzanta si am citit-o foarte rapid.