| xByte a întrebat:

Cum imi pot recapata interesul in citit?

Acum cateva luni obisnuiam sa citesc foarte mult (terminam chiar si carti de 400-500 pagini in cateva zile) insa recent abia daca pot sa citesc 10 pagini fara sa ma plictisesc.

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Gandeste-te ca obtii un achivement dupa ce termini cartea.

| Sonia822 a răspuns:

Te macina ceva, sau te simti neimplionit/a, sau ai o problema nerezolvata, sau ai temeri cu privire la viitorul apropiat, etc. Daca ai echilibru intre viata personala si cea profesionala (sau scolara, daca esti inca la scoala) cheful de citit revine

| heddy10 a răspuns:

Obisnuinta devine plictisitoare la un momentdat, chiar si la nivel de subconstient. Ia o pauza. Ce-i prea mult (sau prea des) strica happy

| Violleta2022 a răspuns:

Renuntand teporar la telefon si computer.

| Adry05 a răspuns:

Posibil sa nu-ti placa cartile pe care le citesti acum? sau ai alte activitati pe care le preferi cititului?

| comyne a răspuns:

Depinde de cartile pe care le citesti. Nici eu pana acum doua saptamani nu eram o fana a cititului. Dar zilele trecute am inceput sa citesc o carte pe care mi-ar fi placut sa o citesc de mult timp si mi-a placut suficient incat sa vreau sa aflu cat mai repede ce se intampla asa ca am citi-o foarte repede. Dupa am inceput sa caut carti care stiam ca o imi placa (vazusem serialul) si am inceput sa citesc repede si sa imi placa.