| 110188 a întrebat:

Cum înțelegi proverbul sangele apa nu se face?

4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Uneori da,

| Korkodeln a răspuns:

Din cele mai vechi vremuri societatea era bazata in jurul familiei extinse, adica nu numai parinti, dar si rudele. Rudenia putea fi prin alianta (casatorie) sau prin descendenta, aici e partea ca cei care sunt rude prin descendenta (parinti, copii, frati surori, veri, etc) se spune ca impartasesc acelasi "sange".

In baza acestei credinte se presupune ca atunci cand cineva are de ales intr-o situatie extrema, isi va favoriza rudele "de sange" in defavoarea altor criterii, de exemplu: "cu toate ca erau certati, cand au fost sa-l bata pe Vasile au iesit si fratii sa-l ajute, sangele apa nu se face...".

Pe scurt, legatura de rudenie "de sange" e considerata cea mai importanta si "tradarea", indiferent de motiv aducea stigma sociala: "ce daca ti-a furat din casa, cum sa-l dai pe mana politiei, e sange din sangele tau, o sa-ti da banii inapoi, ca sangele apa nu se face..."

| Violleta2022 a răspuns (pentru Korkodeln):

Frumos si complet raspuns. Felictari!