| belcatalin a întrebat:

Cum se spune corect:
Vin de struguri sau
Vin din struguri

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se foloseste de, nu ca neaparat ar fi corect sau incorect, ci varianta vast folosita.

| raMLesS a răspuns:

Dupa logica mea e Vin din struguri, ca doar e facut din struguri, din zeama lor...
Nu e vin de struguri pentru ca nu e facut de struguri, e facut de om.
Daca un mod neconventional de vorbire devine conventional, o sa-l folosim pe acela, limba evolueaza in timp.

| StrongHeart a răspuns:

Amandoua,vin sa fie! laughing

| HelpingHands a răspuns:

Eu cred că amândouă formele ar fi un pleonasm. Vinul se face doar din struguri din câte știu. Doar dacă vrei să specifici din ce fel de struguri e făcut vinul. Și atunci zici Vin din struguri albi, dar și Vin de struguri de masă e corect.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru HelpingHands):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Fruit_wine
si mai cauta "Sake" care e un vin facut din orez, traditional la Japonezi, cu toate ca nu e denumit in mod direct vin, totusi e considerat ca fiind vin

versiunea folosita este cu "de" nu cu "din", chiar daca e corect si cu din, totusi dpdv lingvistic e ciudat sa folosesti "din" intr-o conversatie normala

| belcatalin explică (pentru Zuzu1991):

Acuma ca e ciudat sau mai puțin ciudat folosirea unei variante sau a celeilalte cu ma interesează, ma interesează varianta corectă.
Lăsând la o parte vinul, pentru ca este doar din struguri, ce spuneți de: lichior de vișine și lichior din vișine?
Știți vreun lingvist online?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru belcatalin):

Inca odata, intr-o conversatie normala se foloseste "de" si nu "din"
iar treaba cu lingvistica e ca, oficial, unele chestii nu sunt la fel ca in realitate, de exemplu tin minte ca din greseala am auzit la radio ca, corect se spune "curul gradinii" nu "fundul gradinii", dar nu mai stiu de ce sad

| NakedWarrior a răspuns:

Depinde de unde vii.

| Subtirelu99 a răspuns:

Corect este din struguri