| SasaSasa2000 a întrebat:

Cum se spune la Autovehicule la.
Deci sunt mai multe forme pe care le are un cuvânt, forme literare (parcă) se numeau.
Sum se spune la -autovehicule- dar la plural(îmi scapă cuvântul corect), gen.:
-Eu am cumpărat toate acele autovehicule- dar vreau să scap de cuvântul -acele-
-Eu am cumpărat toate autovehiculele-? Așa e corect? Si cum se numește această formă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se numeste forma de plural articulat, la plural fiind autovehicule si la plural articulat autovehiculele.
Sunt destule substantive similare, de ex. scule si sculele.