| BlackRipper a întrebat:

Cum trebuie sa fie structurata o nuvela? Are capitole sau parti? Trebuie sa scriu o nuvela sf pentru un concurs la scoala si adevarul este ca nu am nicio idee cum trebuie structurata. As dori deci sa aflu cum structureaza scriitorii din ziua de azi nuvele, nu scriitori vechi.

Răspuns Câştigător
| RbsAndreea a răspuns:

O nuvela trebuie să fie structurată pe momentele subiectului ca, de altfel, aproape toate textele epice ( incipit, intrigă, desfășurarea acțiunii, punctul culminant si deznodământul). Ai grijă la dimensiune- trebuie să fie mai lungă decât schita si mai scurta decât romanul.

| BlackRipper explică (pentru RbsAndreea):

Mi s-a dat limita de 60.000 de cuvinte deci nu va fi prea greu sa mentin limita. Totusi nu am mai scris niciodata ceva atat de lung, cele mai lungi 'opere' ale mele au fost schite.

1 răspuns: