| Aalexander a întrebat:

Cum vedeti poezia modera? ce e diferit? de la rima pana la mesaj.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am inteles niciodata poeziile moderne.Ai citit ''Poezia'' de Nichita Stanescu? Cum naiba poate un umar sa planga? Sau o mana? Nu, eu prefer poeziile romantice ale lui Eminescu si Veronica Micle sau pastelurile lui Vasile Alecsandri.Imi este mai usor sa le descifrez mesajul. Poezia moderna este toata o metafora si eu nu prea reusesc sa le ''decodez''.