| Ani11 a întrebat:

Dati-mi rapid niste nuvele, va rog! Cel mai rapid raspuns primeste funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gabi11 a răspuns:

Moara cu noroc
Alexandru Lapusneanu
Popa Tanda
Doua Loturi
Un om mare

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Ani! Banuiesc ca te referi la nuvele din literatura romana! Cateva exemple: "Moara cu noroc", "Popa Tanda"-Ioan Slavici, "In vreme de razboi", "Doua loturi"-I.L.Caragiale, "La tiganci"-Mircea Eliade, "Alexandru Lapusneanul",'Sobieski si romanii" -Costache Negruzzi. O zi faina!

| TheValiantWar a răspuns:

Ioan Slavici - "Budulea Taichii", "Popa Tanda", "Moara cu nororc"
Caragiale - "La conac", "La hanul lui Manjoala", "Doua loturi"
M. Eliade - "La tiganci"
Funda!

| DianaIlisiu a răspuns:

Sobiescki si romanii, Popa Tanda, Moara cu noroc, Doua loturi, In vreme de razboi, Sarmanul Dionis, Budulea Taichii.