| stelistustelistusteaua a întrebat:

Dati-mi si mie o sugestie la cum sa explic semnificatia titlului "Pelerinaj Sentimental" de Otilia Cazimir.

Răspuns Câştigător
| GabrielaChiriac123 a răspuns:

Pai spui si tu din ce este alcatuit titlul (dintr-un substantiv, adjectiv, verb), apoi se precizeaza ce anume sugereaza titlul (momentul descris, sentimentul dominant sau fiinta creionata) dupa se scrie tema, se gasesc catevqa mijloace artistice ale campului semantic al titlului si se explica (poti sa iei orce figura de stil) si apoi concluzia

2 răspunsuri:
| Ash17 a răspuns:

Nu am citit opera, dar presupun ca e vorba despre exteriorizarea sentimentelor unei persoane.

| Maria_Dascalescu_1960 a răspuns:

Titlul este un element sugiestiv sau rezumativ, care orienteaza lectura creand un orizont de asteptare cititorului.
ganduri, trairi, sentimente putand fi considerat o poarta de intrare in universul creatiei.
Alcatuit la nivel morfologic. titlul operei " pelerinaj sentimental" este un titlu analitic.La nivel stilistic este o metafora.Aceasta idee nu ete general valabila. Dupa cum anunta si titlul, textul este alcatuit din doua substantive articulate care construiesc substanta lirismului. Raportat la continut si la tehnicile simbolistice aplicate de poet, titlul prefigureaza sintezia "pelerinajul"este sugestia miscarii armonioase, lente, dar si a muzicii serafice. "sentimental" sunt sugestii al oflactivului, intr-o armonie deosebita.
In primul rand, sugetiile din titlu se regasesc la nivelul camplui sematic al naturii.
In al doilea rand la nivelul textului, titlul este sustinut numeroase imagini artistice si figuri de stil( dai exemple).
prin intermediul carora este transfigurata artistic realitatea.
In concluzie, intre titlu si text exista o legatura evidenta, aceasta punandu-se reciproc in valoare.