| anonim_4396 a întrebat:

Dau fundă: îmi puteți recomanda o carte despre modurile de organizare ale revoltelor? Mulțumesc.

9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu există așa ceva. Revolta este o manifestare spontană a maselor umane împotriva unei stări de fapt, împotriva unui stăpân, împotriva conducerii țării.
Cărțile de istorie pot oferi detaliile răscoalelor care au rămas scrise în arhivele lumii.
Căci sunt răscoale de care, poate numai folclorul local mai amintește, nu și înscrisuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Am citit undeva că unii dintre capii revoltelor își împărțeau organizația în celule cu un număr precis de oameni. Fiecare om, la rândul lui, putea să facă altă celulă cu un număr prestabilit de persoane și tot așa. Astfel, dacă o celulă era descoperită, slabe șanse ca interogatorii să poată ajunge până la șeful cel mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin revolte? Răscoală, răzmeriță? Sunt mișcări haotice, spontane, neorganizate.

| NotNamed a răspuns:

De ce intrebi? Vrei sa dam guvernul jos?

| Werrich a răspuns:

Cred că scrierile lui Che Guevara te pot ajuta, recomand "Guerilla Warfare", de asemenea cărțile despre el și Revoluția Cubaneza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

laughing

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Același lucru a rămas valabil până în prezent. Inclusiv, mafia, clanurile de interlopi folosesc aceeași structură de organizare. Se prind peștișorii, dar nu rechinul, șeful.

| Denisa730 a răspuns:

Jocurile foamei, seria Divergent, seria Shatter me au in ele revoluții și răscoale, dar este total ficțiune Asta ar fi in general la cărțile care sunt distopii Acum depinde la ce anume te-ai referit O carte cu zece pași despre cum sa pornești o revolta sunt sigură că nu există

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Denisa730):

Ceva istoric, dacă există.