Întrebare recomandată | anixxzyc a întrebat:

De la ce varsta considerati ca e ok sa incepi sa-ti cumperi carti mai groase sa zicem 300-400 de pagini? Eu de la 9 ani sunt pasionata de citit carti si sa le colectionez diverse carti. Acum citesc Harry Potter, ce parere aveti de aceste volume?

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De când consideri tu că le poți citi.

| Iunicu a răspuns:

Ești incredibilă! Dacă tu poți citi astfel de cărți, dă-mi voie să mă înclin in fața ta.
Fica mea cea mare are 10 ani și caut tot felul de artificii sa o încurajez către citit.
Vezi tu? Când aveam vârsta ta, citeam pentru că nu era altceva mai bun de făcut. La televizor erau niște mizerii iar internetul era absent. Era metoda mea de navigare către alte lumi. Iubeam Jules Verne, Mark Twain, Petre Ispirescu. Am și acum culegerea de povești a lui Petre Ispirescu, o țin ascunsă până când fetele mele vor fi pregătite să o citească.
Ști ce? In seara asta am sa o scot și le voi citi o poveste din ea.
Îți mulțumesc pentru că ești, mă bazez pe tine ca într-o zi să te votez!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De la orice varsta probabil. Dar hai sa zicem 9+ big grin

Pana la urma, este ceva de citit, ca doar copilul nu citeste toata cartea intr-o zi, ma gandesc ca ar putea sa citeasca in mod normal si in acelasi ritm orice, nu conteaza numarul de pagini.

Desigur, exista si unele rapoarte stiintifice probabil in acest sens.

| anixxzyc explică (pentru Iunicu):

Eu am inceput sa citesc Insemnarile unei pustoaice si carti cu animale de holly webb cam prin clasa a 2 a sau a 3 a mi-am facut biblioteca mea si am inceput sa citesc foarte mult (si acum o fac). Poate ca daca fata dvs ar citi niste carti cu scrisul nici mare si nici mic sau una din cartile pe care le-am scris mai sus ar incepe sa ii placa sa citeasca. Si sa incerce sa afle ce fel de carti ii plac (sa citeasca mai multe carti). Problema e ca de cand suntem mici ni se dau carti pline de imagini si cu scrisul mare si atunci cand ne facem mai mari si trebuie sa o citim o carte fara imagini si cu scrisul destul de mic o sa ni se para greu de citit chiar daca nu e. La 10 ani asta citeam (insemnarile unei pustoaice si carti scrise de holly webb) si cartile de la arthur sunt foarte bune. Noii generatii nu prea le mai plac cartile de autorii vechi si de asta daca ii dau unui copil de 8-9 ani de citit carti sau basme scrise de autori vechi nu o sa citeasca din placere ci din obligatie.

| Eireann a răspuns:

Le-am citit de toate 7 de mai multe ori si imi plac foarte mult. Recomand si Ciresarii din literatura romana.

| nicoleta4765 a răspuns:

Nu prea cred ca e importanta varsta. Adică dacă tu poti sa le citesti si sa nu te plictisești poti sa citesti si carti de o mie de pagini. Este alegerea ta. Nu este neaparat o varsă de la care poti sa citesti carti cu un anumit număr de pagini.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Iunicu):

Tati,tu citesti? fetita te-a vazut citind?
La fel ca tine, am citit incapand de la vreo 9-10 ani, Citeam oriunde de la povesti la carti pentru copiii si nu numai.
Am dat gata cartile din bibilioteca parintilor si m-am inscris la biblioteca orasului unde megeam saptamanal.Ce vremuri...
Dar la fel tine nu prea aveam ce face.Nu tv de internet nici vorba.
Sunt sigura ca vei gasi metode pentru ati face copii sa citesca, daca va gasi in parintele lor un exemplu bun.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Atunci cand te simti pregatit!

| Iunicu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da Tati citesc. Dar citesc mult. Am o mini bibliotecă la wc pentru că citesc și atunci.
Nu mai citesc beletristică pentru că nu am timp dar cărțile tehnice le mănânc pe capitole când am timp.
Am descoperit TPU. Mai pierd timp pe aici de câteva zile

| Indiferent0101 a răspuns:

Foarte bine, in clasa a 8-a si la Bacalaureat iti va trebui o cultura generala dezvoltata, deci e bine sa citesti mult

| Anelise128 a răspuns:

Citeste biblia, e singura carte care te va transforma! Singura care merita citita si la care sa te intorci mereu si mereu! Singura care iti arata calea catre viata! Singura carte care ti-l arata pe Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Jos palaria! Cit mai repede, cu atit mai bine, mai ales ca cititul devine incet-incet o arta pierduta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iunicu):

Daca nu ai reusit pana acum si a scapat la telefon/tableta/tembelizor, slabe sanse. Nu ma intelege gresit, iti tin pumnii sa iti iasa pasenta, dar si eu sunt in aceeasi situatie ca tine. Junioara face acusi 10 ani si pana acum a citit cred ca de 50 de ori mai putin fata de cit citisem eu pana sa incep scoala...