| Intrebari124 a întrebat:

Dece romanii considera ca limba rusa este urata? Da stiu Rusia a invadat, a anexat teritorii romamesti, dar totusi eu consider ca limba este frumoasa.Adica sa fim seriosi daca politicienii sunt de vina asta nu inseamna ca o tara si limba nu este frumoasa.Si de ce daca unii aud moldoveni care vorbesc cu accent rusesc zic ca sunt rusi? Ca si ardelenii unii vorbesc cu accent maghiar si cuvinte maghiare.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ca nu ne place si pur simplu când nu înțelegem ceva nu ne place asta, pentru cei care o cunosc e frumoasa

| Intrebari124 explică (pentru RAY):

Eu sunt roman, nu cunosc rusa.Ru stiu doar engleza si franceza.Dar mi se pare interesanta, mai ales accentul

| darrio2007 a răspuns:

Tu abia scrii in limba română si iti place limba rusă?

| Intrebari124 explică (pentru darrio2007):

Da,dar eu scris pe telefon si repede.Una cand scrii la telefon si una de mana?

| Intrebari124 explică (pentru Intrebari124):

Scriu

| darrio2007 a răspuns (pentru Intrebari124):

Eu scris tot pe telefon. De mana nu aveai cum sa scrii.

| Catrice a răspuns:

Да да понимаюhee hee

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

ζωντaνή τεχνολογίa

| Digikey a răspuns:

Daca si cu parca.
Nu are treaba frumusetea limbii cu politica.
Este urata si basta.

| 1234568807 a răspuns:

Limba rusa e urata fiindca e foarte grea

| Intrebari124 explică (pentru 1234568807):

Toate limbile sunt grele, si romana pentru un strain este grea, mai ales cu gramatica.

| 1234568807 a răspuns (pentru Intrebari124):

Depinde si de gramatica limbii, in special limbile asiatice au cea mai grea gramatica gen rusa, araba, coreeana, chineza, japoneza etc

| isemilia a răspuns:

Nu stiu sincer. Si mie mi se pare ca Rusia are o cultura interesanta si o limba foarte faina, desi nu sunt de acord cu politicienii (bine, politica e urata oriunde, nu doar in Rusia) si nici cu anumite alegeri din trecut (comunismul etc).

| tudorvolcano a răspuns:

Lucruri legate de fonologie, care românul de rând le observă, dar nu le poate explica:
1) Reducerea vocalelor în silabe neaccentuate
2) „l"-ul glotalizat
3) palatalizarea automată a aproape tuturor consoanelor în fața lui [e] și [i]

Deasemenea, mai sunt și:
- grafia chirilică
- registrul unor vorbitori (înjurături abundente, deseori mult mai prezente ca în română, se poate vedea și după cum se intonează, nu e neapărat necesar a ști cuvintele, că sunt înjurături)
- motive culturale.

Problema cu basarabenii e că nu vorbesc cu accent moldevenesc pur, cum se vorbește la țară în Moldova. Cei mai bătrâni, poate, dar tinerii, introduc elemente fonetice ale rusei în limbajul lor, fac code-switching, și deseori se întâmplă să vorbească rusa mai bine decât româna.

Ardelenii nu vorbesc cu accent maghiar. Dacă auzi un maghiar cum vorbește româna, și cum vorbește un ardelean, vei vedea o diferență radicală.
Ardelenii fac glume pe seama accentului ungurilor când încearcă să vorbească românește.

| Intrebari124 explică (pentru tudorvolcano):

Nu stiu mi-e imi seamana accentele.Si sunt cateva cuvinte din maghiara

| Intrebari124 explică (pentru tudorvolcano):

Mai ales in bihor, seamana putin?

| Andresso a răspuns:

Pentru ca romanului îi este bagat in creier de media informații asa fel incat să urască Rusia si tot ce este legat de Rusia. Suntem sub influența americana, avem stirile lor, si mereu rușii sunt de vina, cand ei de fapt n-au nicio picatura de vina. Ei sunt atacati din toate partile lumii deoarece Statele unite sunt aliate mai cu toate celelalte tari si au si ei problemele lor.
Toata lumea cred ca stie conflictul dintre SUA si Rusia.

Eu sunt unul dintre putinii din Romania care a avut ca materie limba rusa in clasele
1-5 si am învățat cat de cat rusa in acei ani.
E într-adevăr o limba interesanta dar si destul de grea.
Mie mi-ar face placere sa mai invat aceasta limba daca as avea ocazia.
Inainte stiu ca era o limba importanta in lume, era una din principalele vorbite, acum nu mai este.

| IubescRomânia a răspuns:

Mă, copile, tu ai idee ce ne-au făcut nouă rușii?! Ne-au luat Basarabia în 1812 într-un război în care noi nu am fost implicați. Noi am luat-o înapoi în 1917 iar rușii au refuzat să recunoască Marea Unire, PCR voind în mod deschis dezintegrarea României Mari. Revoltele de la Tantanbur din 1924 au fost operat Moscovei iar în 1945 STALIN NE-A LUAT IAR BASARABIA! Și-au bătut joc nenorociții de România! Și acum tu îi placi?! Marș la Kremlin, poate acolo te vei simți mai bine, rusofilule!
Partidul AUR sprijină în mod deschis unirea dintre România și statul marionetă al Moscovei, "Republica" Moldova. Voi râdeți de AUR, deși vor binele națiunii!

| Intrebari124 explică (pentru IubescRomânia):

Dragul meu, domm
1.Sunt roman.
2.Cei care ne-au luat teritorile erau bolsevici din urss(daca stii istoria)
3.Ar trebui sa scap de gandirea comunista ca suntem in secolul 21.