| ღAnonimღ a întrebat:

Deci am o mare nelamurire... Vreau sa citesc "seria" Stapanul Inelelor si nu stiu in ce ordine. Am gasit pe un site ca ar fi Silmarillion, Hobbit, si apoi trilogia in sine. Dar am mai gasit un titlu, "Copii lui Hurin", are vreo legatura? In carte am inteles ca vorbeste tot despre razboaiele lui Morgoth din Primul Ev...Deci, in concluzie, nu mai inteleg absolut nimic.
-Multumesc anticipat, funda pentru un raspuns bun, al unei persoane care a citit deja ceea ce vreau eu sa citesc.

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Oridinea cronologică începe cu Silmarilion, Copii lui Hurin în timp ce citeşti Silmarilion, Hobbitul apoi seria Stăpânul Inelelor. Şi Poveşti neterminate se intercalează (temporal) cu toate.

Pe lângă astea, mai sunt cele 12 volume din Istoria Pământului de Mijloc (Netraduse) şi Legendele lui Sigurd si Gudrun.

Am citit Silmarilion, Hobbitul şi Stăpânul Inelelor, şi m-am apucat de Copii lui Hurin.

Ordinea cronologică e cum ţi-am spus-o mai sus. La un moment dat, în Silmarilion, apare menţionarea lui Hurin. Dar evenimentele se petrec pe un spaţiu temporal atât de vast, în Silmarilion, încât acoperă şi anii pe care-i cuprinde Copii lui Hurin.

Sfatul meu: Citeşte Hobbitul şi Stăpânul Inelelor. Dacă îţi plac, vei vrea să citeşti şi Silmarilion şi restul.

Prima carte scrisă de Tolkien e Hobbitul, apoi Stăpânul Inelelor. Apoi, cam tot ce a scris e, cumva, legat de Middle Earth.

Sub semnătura lui au fost publicate Hobbitul, Stăpânul Inelelo, Aventurile lui Tom Bombadill şi

Celelalte, Silmarilion, Copii lui Hurin şi Istoria Middle-Earth-ului au fost publicate de fiul său, Chirstopher Tolkien, pe care, el însuşi le-a finisat.

În final, recomand să citeşti Hobbitul prima dată, apoi Stăpânul Inelelor. Dacă-ţi place, continuă cu Silmarilion, apoi Copii lui Hurin, apoi Poveşti Neterminate.

Dacă ştii engleză, cartea de balade: The Adventures of Tom Bombadill, baldele: The Road Goes ever On şi Bilbo's last song şi cărţile "The History of Middle Earth".

Dacă mai ai ceva nelămuriri, întreabă-mă.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cartea, Stăpânul Inelelor este împărţită în trei volume:
I.Frăţia inelului
II. Cele două turnuri
III. Întoarcerea Regelui

Hobbit-ul şi Silamarillion sunt alte cărţi prima publicată dintre acestea fiind Hobbit-ul după Stăpânul Inelelor şi după Silmarillion.
Copiii lui Húrin iarăşi este o altă carte de al aceluiaşi autor dar publicată prin 2000 -2000 şi ceva din câte îmi amintesc.
Dacă vrei să citeşti seria Stăpânul inelelor citeşte volumele care ţi le-am scris mai sus.
Lămurită? confused