| cnvv a întrebat:

De curand vreau sa ma apuc sa citesc " Stapanul Inelelor "
Faza-i ca am vazut ca sunt ogramada de carti, nu doar trilogia in sine, cum ar fi : copiii lui Hurin, Povesti neterminate, Silmarillion.
As vrea sa stiu doar in ce ordine trebuie citite pentru a le intelege.
Funda.

7 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Daca vrei sa le citesti in ordine cronologica ar fi: Silmarillion, Hobbitul, Stapanul Inelelor. Oricum cea mai buna si care ar trebuie sa o citesti este trilogia Stapanul Inelelor.

| cnvv explică (pentru Dismally):

Si ce se intampla mai exact in Silmarillion? E un fel de backstory, cum este " Cavalerul celor 7 regate " pentru Got?

| Dismally a răspuns (pentru cnvv):

Este o serie de povesti, incepe cu mitologie, urmeaza ceva despre Melkor si putin despre inele.

| cnvv explică (pentru Dismally):

Cartea " Hobbit " are vreo legatura?

| Dismally a răspuns (pentru cnvv):

Da, este calatoria lui Bilbo si descrie cum a gasit acesta inelul.

| cnvv explică (pentru Dismally):

Dar " Copiii lui Hurrin "?
Are vreo legatura cu seria?

| Dismally a răspuns (pentru cnvv):

Nu am citit-o inca dar stiu ca actiunea este tot undeva in trecut.